Na rynkach metali rządzi geopolityka i to wpływało podczas poprzednich sesji na pogorszenie sentymentu wśród inwestorów.

"Metale znalazły się pod presją po atakach USA na obiekty w Syrii" - mówi Xiao Fu, analityk BOCI Global Commodities w Londynie.

"Nie spodziewam się jednak jakichś dramatycznych spadków, bo fundamenty na rynkach metali są stosunkowo dobre" - dodaje.

Wzrostowi cen miedzi mogą sprzyjać informacje o rozpoczęciu strajku w kopalniach miedzi Southern Copper w Peru. O północy rozpoczął się bezterminowy protest ponad 2.000 pracowników kopalni, co spowodowało paraliż produkcji - podały związki zawodowe.

W Limie 7 kwietnia odbyły się rozmowy pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych i władzami firmy. Zaowocowały one porozumieniami dotyczącymi ubezpieczenia zdrowotnego, leczenia szpitalnego, warunków bezpieczeństwa. Władze firmy zgodziły się też przekazać związkowcom kopie wyników finansowych firmy za 2016 r. - podała Southern Copper w oświadczeniu.

"Strajk jest więc nieuzasadniony, biorąc pod uwagę postęp w rozmowach" - pisze Southern Copper w komunikacie i wzywa przywódców związkowych z jej kopalni do podpisania ostatecznych porozumień.

Z danych rządowych Peru wynika, że w 2016 roku Southern Copper wyprodukowała 312.859 ton miedzi.

W poniedziałek miedź na LME staniała o 87 USD do 5.747,00 USD za tonę. (PAP Biznes)