DRAGHI W CENTRUM UWAGI

Inwestorzy czekają na zaplanowane na środę wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego, który o godz. 13.00 wystąpi przed holenderskim parlamentem.

Odbudowa w gospodarce strefy euro postępuje, co skłania Europejski Bank Centralny do wysyłania jastrzębich sygnałów.

EBC przygotowuje rynek na zmianę forward guidance, co będzie podstawą dla dalszych kroków w kierunku odejścia od ultra-luźnej polityki monetarnej przez bank.

Rynki wyceniają z nieco ponad 50-proc. prawdopodobieństwem szanse pierwszej podwyżki stopy depozytowej EBC w marcu 2018 r. oraz na ok. 75 proc. w lipcu 2018 r.

To oznacza, że rynek spodziewa się raczej wzrostu kosztu pieniądza w eurolandzie zanim EBC zakończy program skupu aktywów, którego wygaszanie może potrwać ok. roku, począwszy od początku 2018 r.

RYNEK NIE ODPOCZNIE OD KOMENTARZY Z FED

W środę kolejne wystąpienia przedstawicieli Fed: o 18.00 Eric Rosengren wystąpi w Vermont Business Group, a o 19.20 Neel Kashkari będzie odpowiadać na pytania podczas Minnesota Business Awards.

Esther George, prezes Fed w Kansas City, oceniła we wtorek, że Rezerwa Federalna powinna w tym roku rozpocząć redukcję posiadanego pakietu obligacji. Jej zdaniem Fed powinien zdecydować się na zaprzestanie reinwestowania zapadających płatności.

George oceniła, że w gospodarce USA występuje ryzyko przegrzania. Nie ma ona głosu na posiedzeniach Fed w tym roku, ale uczestniczy w dyskusjach.

Podczas swojego majowego spotkania Fed pozostawił stopę procentową bez zmian w przedziale 0,75-1,00 proc.

Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stopy fed funds w czerwcu wynosi 100 proc.

TRUMP POZBYWA SIĘ COMEY'A

Prezydent Donald Trump zwolnił we wtorek, po konsultacji z prokuratorem generalnym Jeffem Sessionsem, dyrektora Federalnego Biura Śledczego (FBI) Jamesa Comey'a - poinformował Biały Dom.

"Dzisiaj prezydent Donald Trump poinformował dyrektora FBI Jamesa Comey'a, że został usunięty z urzędu" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

W liście do Comey'a Trump oświadczył, że nie jest on już "zdolny do skutecznego kierowania FBI".

"Konieczne jest znalezienie nowego kierownictwa dla FBI, które przywróci publiczne zaufanie dla jego kluczowej misji strażnika przestrzegania prawa" - napisał prezydent w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

SUROWCE MOGĄ BYĆ PIĘTĄ ACHILLESA DLA EUROPEJSKICH RYNKÓW AKCJI

Analitycy wskazują, że po wyborach prezydenckich we Francji, które były dla rynków pewnym punktem niepewności, teraz na rynki powraca widmo kryzysu w surowcach, który może zagrozić wynikom europejskich spółek.

Spółki wydobywcze w regionie popadły w niedźwiedzie nastawienie, a surowce - od rud żelaza po ropę naftową tracą na wartości i osiągają niskie poziomy niewidziane od ubiegłego roku. Przedłużenie takiego stanu może negatywnie wpłynąć na notowania spółek surowcowych.

Na razie jednak ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbiły się po wtorkowym spadku o 1,2 proc. Ropie pomogła informacja, że mocno spadły zapasy surowca w USA - o niemal 5,8 mln baryłek.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,26 USD, po zwyżce o 38 centów, czyli 0,8 proc.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.15

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3644,13 -0,14 1,61
DAX Niemcy 12731,18 -0,14 1,62
FTSE 100 W.Brytania 7343,25 0,01 1,50
CAC 40 Francja 5394,17 -0,07 1,76
IBEX 35 Hiszpania 11033,10 -0,15 1,81
FTSE MIB Włochy 21513,28 0,12 3,63

(PAP Biznes)