"Najważniejszym z przetargów, które ogłosimy jeszcze w tym roku jest przetarg na autostradę A1 na odcinku Tuszyn-Częstochowa. Uważam, że powinien on zostać jeszcze w tym roku rozstrzygnięty" - powiedział Szmit.

Wiceminister przypomniał, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postanowił, że odcinek ten będzie realizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, co przyspieszy realizacje całego projektu.

"Jest też decyzja Ministerstwa Finansów mówiąca o tym, że w ramach limitu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 będziemy tę inwestycję finansować. Mamy też nadzieję, że przynajmniej częściowo będzie ona finansowana z funduszy europejskich, też w ramach limitu" - powiedział wiceminister.

"W tym roku ogłosiliśmy wiele przetargów, spora ich część niebawem zostanie rozstrzygnięta, a następnie zawarte zostaną umowy z wyłonionymi wykonawcami. Szacujemy, że rok 2017 r. przyniesie umowy na ok. 300 km dróg ekspresowych" – dodał Szmit.

Koszt budowy liczącego 80 km odcinka autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa był szacowany wcześniej na około 3,6 mld zł. Planowano wtedy, że odcinek zostanie wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmioty, które zgłosiły chęć budowy i z którymi podpisano umowę, nie były jednak w stanie zapewnić finansowania na realizację tej inwestycji.

"Przez kilka lat nasi poprzednicy przymierzali się, żeby realizować ten odcinek w ramach umowy koncesyjnej, czyli drogowej spółki specjalnego przeznaczenia. My zdecydowaliśmy, że najszybciej i najsprawniej zrealizujemy to w tradycyjnym modelu. Poza tym, co też ma ogromne znaczenie, po oddaniu tego odcinka drogi będziemy mogli czerpać pożytki jak opłaty z systemu Via Toll, z opłat eksploatacyjnych, opłat drogowych" - powiedział wiceminister.

"Szacujemy, że łącznie ruch osobowy i ruch ciężarowy w dzisiejszych cenach wygenerowałby około 150 mln zł rocznie dochodu z opłat drogowych" - dodał.

Wiceminister Szmit powiedział, że w tym roku zostanie ogłoszony też przetarg na drogę ekspresową S1 dla obwodnicy Węgierskiej Górki, oraz przetarg na obwodnicę Łańcuta w ciągu drogi krajowej nr 94.

Ponadto resort planuje, że zostaną ogłoszone drugie etapy przetargów drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin - Kraśnik i Nisko - Sokołów Małopolski. Zaplanowano też ogłoszenie drugiego etapu przetargu na drogę S61 Szczuczyn-Raczki, drogi ekspresowej S7 od granicy województwa małopolskiego do Krakowa, oraz dla obwodnic Warzymic, Przecławia i Iłży. "Uważam, że w tych przetargach zostaną podpisane w tym roku umowy z wykonawcami" - dodał.

Według wiceministra, w krótkim czasie należy spodziewać się nowego przetargu na Zachodnią Obwodnicę Łodzi, czyli drogę ekspresową S14. "Tam kończą się prace, które mają zmierzać do optymalizacji projektu i jego aktualizacji" – powiedział Szmit.

>>> Czytaj też: Resort finansów wykrył wielką karuzelę podatkową. W procederze brało udział ponad 200 podmiotów