Ma być to spowodowane faktem, że urzędnicy imigracyjni są aktualnie przytłoczeni ważniejszą pracą.

Były prezydent Obama wprowadził regulacje w formie rozporządzenia wykonawczego i miały one zacząć obowiązywać w przyszłym tygodniu. Ówczesna administracja wyliczyła, że program przyciągnąłby około trzech tysięcy przedsiębiorców rocznie.

Zgodnie z tym programem cudzoziemcy, którzy chcieli założyć firmy bądź zainwestować w tzw. start-upy, uzyskaliby specjalne pozwolenie, które pozwalałoby im przebywać i pracować w USA legalnie oraz potencjalnie nabyć amerykańskie obywatelstwo. Minimalny poziom inwestycji, by się do programu zakwalifikować, był stosunkowo niski: 250 tys. dolarów i 10 proc. kapitału spółki.

Trump jest jednakże sceptyczny w stosunku do takiego specjalnego traktowania i nakazał resortowi bezpieczeństwa narodowego wycofanie przepisów, które były według niego „za hojne”. Resort ten podał w swoim oświadczeniu, że przepisy zostają odroczone do co najmniej marca 2018 roku, a najprawdopodobniej nigdy nie wejdą w życie.

Urząd ds. obywatelstwa i imigracji USCIS (U.S. Citizenship and Immigration Services), który jest odpowiedzialny między innymi za wydawanie wiz, pozwoleń na pracę oraz deportacje, jest przytłoczony obowiązkami i nie jest w stanie zatrudnić i wyszkolić pracowników, którzy zajęliby się wdrażaniem nowego programu. USCIS podał, że zasoby ludzkie, które aktualnie posiada, są potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wielu istniejących już programów migracyjnych.

Aktywiści na rzecz praw imigrantów skrytykowali posunięcie Trumpa. Szef organizacji FWD.us Todd Schulte powiedział: “Bezsprzecznie jest to krok w tył dla USA w globalnym wyścigu w poszukiwaniu talentów. Powinniśmy zachęcać inwestorów i wynalazców, by osiedlali się w naszym kraju, a nie sprawiać, że udadzą się gdzie indziej”. FWD.us jest organizacją wspieraną przez założyciela Facebooka Marka Zuckerberga.

>>> Czytaj też: Ekspert o Trumpie: "twarda nacjonalistyczna retoryka", wsparcie dla populistów