Jednostka ds. wykrywania oszustw związanych z nadużywaniem opiatów (Opioid Fraud and Abuse Detection Unit) będzie zajmowała się ściganiem lekarzy oraz aptek, które są podejrzane o przepisywanie i dystrybucję nadmiernych ilości narkotycznych środków przeciwbólowych, które powodują szybkie uzależnienie.

Sessions, który przemawiał w środę w akademii policyjnej w Columbus w stanie Ohio, powiedział, że nowy organ będzie analizował liczbę zgonów pacjentów, którym przepisywane były opiaty na receptę. "Dzięki nowym zasobom będziemy mogli łatwiej identyfikować, oskarżać i skazywać osoby, które przyczyniają się śmierci dziesiątek tysięcy ludzi rocznie" - powiedział.

W ramach nowej jednostki zatrudnionych będzie 12 prokuratorów federalnych, którzy będą zajmować się wyłącznie dochodzeniami w sprawach oszust związanych z narkotycznymi środkami przeciwbólowymi na receptę.

W ostatnich latach w USA doszło do znacznego wzrostu zgonów z powodu przedawkowania opiatów. W roku 2015 narkotyczne środki przeciwbólowe na receptę oraz heroina spowodowały śmierć ponad 33 tys. osób, z czego ponad połowa zmarła w wyniku przedawkowania leków na receptę.

W lipcu br. ponad 400 osób zostało zatrzymanych i oskarżonych o oszustwa w sektorze służby zdrowia i handel środkami narkotycznymi. Sessions określił to jako "największą operację przeciwko oszustwom w służbie zdrowia w historii USA".

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)