Na wniosek szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka rząd podjął także decyzję o podniesieniu wysokości dodatku stołecznego.

"Więcej pieniędzy otrzymają policjanci, którzy pełnią służbę w strukturach stołecznego garnizonu. Kwota dodatku nie była zmieniana od 2009 roku i aktualnie jest to 304,70 zł. Będzie on podniesiony o 170 zł" - czytamy w komunikacie MSWiA. Wyższy dodatek stołeczny ma otrzymać ponad 9 tys. 200 funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na terenie Warszawy.

MSWiA zwraca uwagę, że w stolicy usytuowane są siedziby najważniejszych organów państwowych oraz przedstawicielstw dyplomatycznych innych państw. "Tutaj także organizowanych jest najwięcej imprez masowych. Służba w garnizonie stołecznym należy do najbardziej wymagających pod względem dyspozycyjności i odpowiedzialności" - podkreślono w komunikacie.

Podwyżki dla funkcjonariuszy zakłada także ustanowiony przez rząd program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Zakłada on, że do policji, straży: pożarnej i granicznej oraz BOR trafi w sumie ponad 9 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje, zakup nowego sprzętu oraz podwyżki. Pierwsze podwyżki, w ramach programu modernizacji, zostały wypłacone wiosną tego roku.