Wspomniane fundusze: Social Security (emerytury) i Medicare (ubezpieczenia medyczne), finansowane z podatków obywateli, mogą się stać niewypłacalne w związku ze starzeniem się amerykańskiego społeczeństwa - wchodzeniem w wiek emerytalny pokolenia powojennego wyżu demograficznego.

Dotychczas przewidywano, że Medicare nie będzie mógł wypłacać w pełni świadczeń w 2019 r., natomiast Social Security - w 2041 r. Ponieważ jednak wskutek recesji i rosnącego bezrobocia wpłaty na te fundusze maleją, obecnie oblicza się, że fundusz ubezpieczeń medycznych stanie się niewypłacalny w 2017 r., a fundusz emerytalny - w 2037 r.

Administracja i politycy w Kongresie zapewniają jednocześnie, że nie pozwolą, by obu funduszom zabrakło pieniędzy.

Minister skarbu Timothy Geithner powiedział, że najlepszym sposobem poprawy sytuacji funduszu Medicare jest obniżka kosztów leczenia w USA - dwukrotnie wyższych niż w innych krajach wysoko rozwiniętych z powodu marnotrawstwa, biurokracji i wykonywania wielu niepotrzebnych testów i zabiegów. Rząd przygotowuje w związku z tym reformę ochrony zdrowia.

Reklama

Jeżeli jednak obniżka kosztów się nie powiedzie, pozostaną inne, bardziej dotkliwe środki wzmocnienia osłony socjalnej, jak podwyżka podatków na Social Security (z których finansowany jest także fundusz Medicare), albo np. podwyższenie wieku emerytalnego.

Wydatki związane z wypłatą należności z Medicare i Social Security stanowią około jednej trzeciej budżetu federalnego USA. W zeszłym roku wyniosły one łącznie ponad bilion dolarów.