Pieniądze pochodzą ze środków unijnych pozyskanych podczas reformowania rynku cukru. Przewidziana na lata 2006-2009 restrukturyzacja europejskiego przemysłu cukrowniczego spowodowała zmniejszenie produkcji w Europie o 5,8 mln ton cukru. Unijny limit produkcji cukru zmalał do 13,3 mln ton.

W Polsce producenci cukru ograniczyli w trakcie reformy produkcję cukru o ponad 366,8 tys. ton, otrzymując w zamian odszkodowanie ze specjalnie utworzonego funduszu rekompensacyjnego.

Polski limit produkcyjny na rok 2009/2010 wynosi teraz 1,4 mln ton cukru. KSC zmniejszyła kwotę produkcji o ponad 144 tys. ton, likwidując produkcję cukru m.in. w cukrowniach w Lublinie, Brześciu Kujawskim i w Łapach. W roku 2009/2010 limit produkcji cukru dla KSC wynosi ok. 550 tys. ton.

Z tytułu reformy KSC otrzymała dotychczas pomoc restrukturyzacyjną w wysokości ponad 557 mln zł, z czego blisko 194 mln zł przeznaczone było dla plantatorów i usługodawców. Fundusze te mają zrekompensować straty poniesione w wyniku unijnej reformy rynku cukru.

Reklama

Wysokość wsparcia dla plantatorów została uzależniona od typu restrukturyzacji w danej cukrowni. W przypadku demontażu wszystkich maszyn i urządzeń w danej fabryce cukru, pomoc dla współpracującego z nią plantatora wynosi ok. 300 euro w przeliczeniu na każdą tonę cukru. Pomoc taką otrzyma w sumie 9 tys. rolników.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 roku. Jest największym w Polsce (ma 40 proc. polskiego rynku) i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Jak poinformowała Paulska, w tym roku spółka podpisała umowy kontraktacyjne z 18 tys. plantatorów na dostawę prawie 3,9 mln ton buraków.