Spółka Polskie LNG (PLNG), odpowiedzialna za wybudowanie świnoujskiego gazoportu, otworzyła wczoraj koperty z ofertami firm zainteresowanych realizacją tej inwestycji. O wykonanie inwestycji, której wartość szacowana jest na około 700 mln euro, starać się będzie 7 konsorcjów.

Z Europy i Azji

W gronie firm, które chcą zbudować pierwszy w Polsce terminal LNG są przedsiębiorstwa m.in. z Korei, Hiszpanii, Francji, USA, Włoch, ale również z Polski. Zdaniem Pawła Piekarniaka, dyrektora pionu technicznego PLNG, dziwi brak firm japońskich. Łatwiejsze do wyjaśnienia jest znikome zainteresowanie ze strony Amerykanów. – To zrozumiałe, bo w USA dynamicznie rozwija się przemysł LNG. Obecnie realizowanych jest tam wiele inwestycji w terminale regazyfikacyjne i skraplające – wyjaśnia.

Olbrzymie zainteresowanie

Reklama
Zbigniew Rapciak, prezes PLNG, przyznaje, że zainteresowanie przetargiem przerosło oczekiwania. – Wcześniej eksperci mówili, że jeśli dostaniemy pięć wniosków, będzie można uznać to za sukces. Tymczasem mamy je od 7 konsorcjów skupiających 24 firmy. Podmioty te należą do światowej czołówki w zakresie budowy terminali LNG pod klucz – tłumaczy Rapciak.
Najbardziej znanym i największym graczem, który złożył ofertę w pojedynkę, jest amerykański koncern CB&I. O wykonanie gazoportu starać będzie się też włosko-kanadyjsko-francusko-polskie konsorcjum, któremu przewodzi Saipem (są tam też Techint, Snamprogetti oraz polska spółka PBG). Trzeciemu konsorcjum lideruje włoski Tecnimont (w skład wchodzi też polski Polimex Mostostal oraz francuskie Sofregaz i Vinci). Czwarty wniosek wpłynął od Koreańczyków z Daewoo Engeneering i Korea Gas Corporation; piąty – od firm Whessoe Oil&Gas (Wlk. Brytania), Samsung Engineering (Korea), Pol-Aqua (Polska). Kolejną grupę tworzy konsorcjum hiszpańsko-polskie, któremu przewodzi Felguera IHI. Firma ta m.in. wybudowała w Barcelonie największy w Hiszpanii terminal. W tej grupie są też Foster Wheeler Iberia oraz Budimex Dromex. Ostatnie konsorcjum stanowią: Tecnicas Reunidas z Hiszpanii (ma doświadczenie przy budowie terminali francuskich, hiszpańskich i włoskich), niemiecki Dywidag Int. oraz Strabag.

Wybór wkrótce

Na przełomie października i listopada z siedmiu konsorcjów PLNG wybierze cztery. Do 12 kwietnia 2010 r. złożą one ostateczne oferty, wraz z wadium w wysokości 40 mln zł. Miesiąc później zostanie wybrany generalny realizator inwestycji. Gazoport ma zostać oddany do eksploatacji 30 czerwca 2014 r.