Karta kredytowa to świetny sposób na nieoprocentowany kredyt. Procedura jest prosta. Pożyczamy od banku gotówkę w momencie kiedy jej potrzebujemy, spłacamy w ściśle określonym przez bank okresie (okres bezodsetkowy to ok. 50 dni) i nie ponosimy za tę usługę żadnych kosztów (z wyjątkiem rocznej opłaty za kartę i prowizji za pobranie gotówki z bankomatu). Z tego powodu wiele osób chcąc podreperować domowy budżet, sięga po kartę kredytową.

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy nie zmieścimy się ze spłatą w określonym terminie. Wtedy zamiast darmowej pożyczki mamy słono oprocentowany kredyt do 20 proc. w skali roku. W okresie kryzysu finansowego takie sytuacje występują wyjątkowo często, dlatego banki znalazły nowe rozwiązanie, mające przyciągnąć nowych klientów.

Dla kogo

Każdy użytkownik, który nie jest zadowolony z jakiegoś powodu ze swojej karty, może przenieść ją do innego banku. Wystarczy złożyć pisemną rezygnację, o czym informację zdobędziemy na stronie danego banku. Z możliwości tej mogą korzystać osoby nie posiadające zadłużenia na karcie oraz (a może przede wszystkim) klienci, którzy nie radzą sobie ze spłatą.

Korzyści

Przenosząc kartę do innego banku, można uzyskać niższe oprocentowanie i wyższy limit zadłużenia. W przypadku osób zadłużonych, nowy bank spłaca zadłużenie na starej karcie i udziela atrakcyjnych rozwiązań. Dla przykładu Polbank, rozkłada przenoszone zadłużenie na 10 miesięcy i pobiera opłatę w wysokości 5 proc. całości zadłużenia. Niewątpliwą zaletą jest uproszczona procedura przyznania karty. Przy wniosku o przeniesienie, klient zazwyczaj nie musi przedstawiać zaświadczenia o dochodach, gdyż informacje zawarte na wyciągach wydanych do poprzedniej karty są dla nowego banku wystarczające.

Porównywane banki nagradzają nowych klientów niższym oprocentowaniem. Poza jego wysokością należy również sprawdzać okres przez jaki promocyjne oprocentowanie obowiązuje. Jedną z ciekawszych ofert ma PKO BP, gdzie transakcje bezgotówkowe po przekroczeniu okresu bezodsetkowego, oprocentowane są - 9,90 proc. przez 6 pierwszych miesięcy. Najdłuższy okres promocyjny, bo aż 12 miesięcy dostaniemy w dwóch bankach: Kredyt Bank i Multibank. Najkrótszy okres bo tylko 3 miesiące, stosuje mBank, jednak w jego przypadku oprocentowanie wynosi wtedy 0 proc. co może być szczególnie ważne w przypadku osób, które straciły płynność finansową i potrzebują czasu na uregulowanie swoich zobowiązań. Dodatkowo Getin Bank przyznaje nowym klientom w pierwszym okresie 115 dniowy okres bezodsetkowy.

Limit zadłużenia

Bardzo dużą zaletą możliwości przeniesienia karty kredytowej do innego banku jest możliwość uzyskania wyższego limitu zadłużenia. W niektórych bankach takich jak Allianz Bank i Polbank, podwyższenie dotychczasowego limitu o 20 proc. to podstawa promocji. Natomiast niektóre banki wprowadzają tę możliwość jako dodatkowy argument za przeniesieniem karty do właśnie ich banku. Banki albo podają maksymalny pułap albo zastrzegają, że jest to kwestia ustalana indywidualnie i nie podają żadnych maksymalnych wartości. Spośród porównywanych ofert jedynie Alior Bank nie przewiduje takiego rozwiązania, ale nie zapominajmy, że obniża on oprocentowanie o połowę prze okres 6 miesięcy.

Minusy

Należy pamiętać, iż w przypadku Alior Banku i MultiBanku, są to oferty promocyjne i kończą się w najbliższych miesiącach. Banki aby zminimalizować ryzyko kredytowe, wprowadzają pewne ograniczenia, np. Alior Bank nie przyzna limitu klientowi, który miał opóźnienia lub nie spłacił wymaganej kwoty minimalnej w ciągu ostatnich 3 miesięcy korzystania z karty. Sprytny haczyk zastosował Getin Bank, który obniża oprocentowanie transakcji bezgotówkowych o 1 punkt procentowy w stosunku do oprocentowania na karcie w poprzednim banku, jednak nie może być ono niższe niż 18 proc.
Należy zatem dokładnie czytać regulaminy i warunki promocyjne, gdyż okazuje się że niektóre oferty mogą nie przynieść nam oczekiwanych korzyści.

Co mozesz zyskac z przeniesienia karty do innego banku?
Porównanie kart kredytowych
Lp.BankWarunki promocjioprocentowanie standardoweo ile wyzszy limt zadluzenia na karcie?
1PKO BPOprocentowanie 9,90% w pierwszych 6 miesiacach waznosci karty kredytowej.17,90%  lub 19,90% (1)indywidualnie
2Bank MillenniumOprocentowanie 9,9% przez caly okres splaty zadluzenia zaciagnietego w innym banku.20%
20%
3mBankOprocentowanie 0% przez pierwsze 3 miesiace.16%; 18%; 20% (2)indywidualnie
4MultiBankOprocentowanie 9,9% przez pierwsze 12 miesiecy.Oferta wazna 31 grudnia 2009r.20%20%
5Kredyt Bank9,99% przez przerwsze 12 cykli rozliczeniowych.19%-20% (3)indywidualnie
6Getin BankOprocentowanie jest nizsze o 1% od dotychczasowego (na przenoszonej karcie); nie moze byc nizsze niz 18%20%30%
7Alior BankOprocentowanie obizone o polowe przez pól roku. Oferta wazna do 31 pazdziernika 2009r.17%; 18%; 19%; 20% (4) -
8Allianz BankMozliwosc przeniesienia limitu kredytowego z innego banku do wysokosci120% dotychczasowego limitu.17,90%
20%
9PolbankMozliwosc przeniesienia limitu kredytowego z innego banku do wysokosci120% dotychczasowego limitu.19,90%
20%
(1) w zaleznosci od wyboru  karty kredytowej
(2) wysokosc oprocentowania zalezy od wysokosci oplaty rocznej
(3) wysokosc oprocentowania zalezy od sumy transakcji
(4) wysokosc oprocentowania zalezy od kwoty zadluzenia