Minister uczestniczył w poniedziałek w konferencji poświęconej skroplonemu gazowi LNG, w związku z budową terminala gazowego w Świnoujściu. Polska od połowy 2014 roku ma otrzymywać 1 mln ton tego surowca z Kataru. Kontrakt między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) i QatarGas zawarto na 20 lat. W 2009 r. Katar wysyła 54 mln ton gazu LNG, od przyszłego roku ma to być 77 mln ton.

"Bliski Wschód na pewno będzie szedł w stronę zwiększenia dostaw LNG. Podjęliśmy zobowiązanie, że będziemy głównym dostawcą skroplonego gazu, aby zabezpieczyć stabilny rozwój gospodarek na świecie. Jesteśmy zdolni do bycia liderem na globalnym rynku gazowym" - mówił minister al-Sada. "Jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo dostaw, utrzymać produkcję, Katar jest przygotowany na nowe technologie i tworzenie nowych instalacji" - deklarował.

Minister pytany, czy oprócz dostaw surowca Katar chciałby zaangażować się w Polsce, np. w inwestycje energetyczne wykorzystujące gaz, zapewnił, że z naszym krajem dobrze się współpracuje. "W kontaktach z Polską naszym celem jest pozyskanie możliwości nowych inwestycji. Przy ocenie projektów bierzemy pod uwagę kwestie merytoryczne i analizujemy je" - powiedział.

Polski terminal LNG ma powstać w Świnoujściu. Ma pozwolić na regazyfikowanie 5 mld m sześc. skroplonego gazu rocznie. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest firma Polskie LNG, której właścicielem jest państwowy Operator Gazociągów Przesyłowych "Gaz-System".