Wysokość raty to 400 mln euro. Spłata kredytu otworzy drogę do rozwiązania zarządu powierniczego dla Opla i odzyskania przez GM pełnej kontroli nad europejską spółką. Latem niemieckie władze przyznały kredyt pomostowy w wys. 1,5 mld euro na zabezpieczenie działalności zakładów Opla do czasu przejęcia spółki przez nowego inwestora - konsorcjum kanadyjsko-austriackiego producenta części samochodowych Magna i rosyjskiego Sbierbanku. Powołany jednocześnie zarząd powierniczy, który kontrolował 65 proc. akcji Opla i miał zapewnić, by środki z kredytu nie popłynęły do USA, ale zostały wykorzystane w Europie.

>>> Polecamy: Raport o sprzedaży Opla

Na początku listopada General Motors nieoczekiwanie zrezygnował jednak ze sprzedaży swych europejskich zakładów, w związku z czym Niemcy zażądały zwrotu pożyczki. Według "SZ" GM wykorzystał 1,2 mld euro z udzielonego kredytu pomostowego. Odsetki od tej kwoty wyniosły 28 mln euro. Do połowy grudnia GM ma przedstawić plany restrukturyzacji Opla-Vauxhalla.

We wtorek przebywający w Niemczech szef koncernu na Europę Nick Reilly potwierdził, że przewiduje się ograniczenie zdolności produkcyjnych europejskich zakładów o 20 proc. i likwidację około 9,5 tys. z ogólnej liczby 55 tys. miejsc pracy. Wysokość pomocy publicznej, jakiej będzie potrzebować koncern na restrukturyzację Opla-Vauxhalla, szacowana jest na 3,3 mld euro.

Po wtorkowym spotkaniu z premierem kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia Juergenem Ruettgersem Reilly zapowiedział, że fabryka Opla w Bochum "pozostanie ważnym zakładem dla GM". Nie chciał wypowiadać się na temat przyszłości pozostałych trzech fabryk Opla w Niemczech. W środę przedstawiciele załogi spółki mają zostać poinformowani o szczegółach planów restrukturyzacji. We wtorek szef GM Europe spotka się również z premierem Nadrenii-Palatynatu Kurtem Beckiem, z którym ma rozmawiać na temat zakładu Opla w Kaiserslautern.