Według danych Banku Światowego Polska jest na piątym miejscu na świecie pod względem wartości odebranych transferów finansowych z zagranicy. Nic dziwnego, że nasz rynek stał się łakomym kąskiem dla firm zajmujących się przekazami międzynarodowymi. Euronet Worldwide, poprzez swoje spółki zależne, wprowadził usługę transakcji bezkartowych, umożliwiającą klientom wypłatę międzynarodowych przekazów pieniężnych z bankomatów firmy bez użycia kart płatniczych. Dotyczy to na razie tylko przelewów z Wielkiej Brytanii, ale firma zapowiada, że usługa obejmie też inne kraje.

– Ten system już działa. W Wielkiej Brytanii nasza spółka córka RIA Money Transfer ma 700 punktów nadawczych. Klient przynosi pieniądze i podaje dane odbiorcy. Po kilku minutach pieniądze są już do odbioru w sieci naszych bankomatów znajdujących się poza oddziałami banków z logo RIA – mówi Rafał Szczechura z Euronet Worldwide.

Jest ich około 1,5 tys. Nadawca pieniędzy w oddziale RIA w Wielkiej Brytanii otrzymuje numer przelewu, a SMS-em kod zabezpieczający. Te informacje, łącznie z kwotą przelewu, musi przekazać odbiorcy w Polsce (telefonicznie, SMS-em lub e-mailem). – Odbiorca musi w bankomacie podać numer przekazu, kwotę i kod. Dopiero wtedy pieniądze są wypłacane – mówi Rafał Szczechura.

Kwota jest wypłacana w złotych. Do końca roku, w okresie wdrożenia całego systemu, przelewy z Wielkiej Brytanii do Polski są bezpłatne. – Później pojawią się opłaty, ale nie będą one wysokie. Na pewno nie więcej niż 5 funtów za przelew, niezależnie od kwoty – mówi Rafał Szczechura.

Według danych NBP rodacy pracujący w Wielkiej Brytanii dokonali w I półroczu 2009 roku ponad 1,1 mln przekazów do kraju na kwotę prawie 1,7 mld zł. W porównaniu z 2008 rokiem oznacza to wzrost wartości przekazów aż o 53 proc.