Chińskie ministerstwo handlu powiedziało, że cła są odpowiedzią na obniżanie cen produktów na chińskim rynku przez firmy z dwóch krajów. Pekin zarzuca także spółkom amerykańskim, że otrzymują w efekcie subsydia wynikające z prawodawstwa „Buy American” (Kupuj Amerykańskie).

Ministerstwo stwierdziło, że po raz pierwszy Chiny zbadały rolę subsydiów w zaniżaniu cen artykułów importowanych, co stanowi ripostę na powszechne oskarżenia, że Pekin subsydiuje swoje firmy. Sprawa dotyczy stali walcowanej stosowanej w przemyśle energetycznym.

Analitycy podkreślają, że cła dotyczą tylko niewielkiej części handlu, stanowiąc mniej niż 1 proc. chińskiego rynku stali. Podjęte w czasie, gdy Chiny znajdują się pod międzynarodową presją, aby zezwoliły na aprecjację swej waluty, nowe cła ilustrują najnowszy rozdział potyczek handlowych między Chinami i USA. Napięcia zaczęły rosnąć we wrześniu, kiedy administracja Obamy nałożyła karne cła na import chińskich opon samochodowych. USA wprowadziły również cła na chińskie stalowe rury, podczas gdy Chiny wszczęły dochodzenia w sprawie importu drobiu, samochodów i części samochodowych z USA.

Decyzja jest kolejnym potwierdzeniem, że przemysł stalowy zaczyna być najbardziej politycznie wrażliwym obszarem w stosunkach handlowych między Chinami i jej partnerami handlowymi.

Reklama

Europejska Izba Handlowa w Chinach w zeszłym miesiącu ostrzegła, że może dojść wprowadzenia całej serii ceł antydumpingowych na chińskie produkty, ponieważ wysoki poziom nadprodukcji prowadzi do ostrego wzrostu taniego eksportu. Według Europejskiej Izby popyt na stal w Chinach jest prawie o 30 proc. niższy od potencjału produkcyjnego, co tworzy zachęty do sprzedawania produktów po cenach dumpingowych na zagranicznych rynkach.

Odrzucając krytykę swoich praktyk handlowych, Chiny opierają się także wezwaniom ze strony USA, Europy i coraz większej grupy krajów rozwijających się o umocnienie własnej waluty. Zhu Min, zastępca gubernatora chińskiego banku centralnego powiedział w tym tygodniu, że w czasie finansowego kryzysu Chiny miały „uzasadnione powody” dla osłabienia juana, gdyż doszło do ostrego spadku eksportu. „Wybraliśmy tą samą politykę, jak podczas azjatyckiego kryzysu finansowego, zdecydowaliśmy się na stabilizację kursu wymiany”.

Nowe, prezentowane dzisiaj dane, mogą zwiększyć presję na Pekin, aby zaczął działać w sprawie waluty. Ekonomiści twierdzą, że wskaźniki eksportu za ostatni miesiąc zaczną znowu rosnąć w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku, a nadto Chiny przechodzą od deflacji do inflacji.

Chińskie ministerstwo handlu uważa, że amerykańskie koncerny stalowe odniosły korzyści z powodu wyższych cen na rynku wewnętrznym dzięki klauzuli „Buy American”, wynikającej z amerykańskiego pakietu stymulacyjnego. W rezultacie mogły one sobie pozwolić na pobieranie niższych cen za eksportowane produkty, podkreśla ministerstwo. Import specjalnych wyrobów stalowych wzrósł gwałtownie w okresie ostatnich dwóch lat, podczas gdy krajowa produkcja spadła.

ikona lupy />
Bloomberg