"Jest to kolejny etap rozmów na temat wspólnego projektu budowy konwencjonalnej elektrowni węglowej o mocy do 1 tys. MW" - powiedziała w czwartek PAP Marta Wysocka z biura prasowego Kulczyk Holding. "Szacujemy koszt tej inwestycji na ok. 1,5 mld euro" - dodała. Przypomniała, że Biełenergo i Kulczyk Holding podpisały list intencyjny w sprawie budowy elektrowni węglowej na Białoruskim forum inwestycyjnym w Londynie w listopadzie 2008 roku.

Inwestycja wymaga budowy infrastruktury elektroenergetycznej, m.in. linii przesyłowych, które pozwolą włączyć elektrownię do białoruskiego systemu energetycznego, przesyłać energię do Polski, a może - jak mówił w połowie ub.r. wicepremier Andrej Kobiakou na polsko-białoruskim szczycie gospodarczym w Warszawie - eksportować ją dalej. Białoruś nie jest objęta unijnymi limitami emisji CO2.

>>> Czytaj też: "Leanid Zajka: Białoruś chce zarabiać pieniądze na niczym"

W Mińsku w czwartek obraduje Polsko-Białoruska Komisja do spraw współpracy gospodarczej. Jak podała agencja ITAR-TASS, Pawlak wskazał na perspektywy realizacji białorusko-polskich projektów w dziedzinie paliwowo-energetycznej, w szczególności budowy elektrowni w Zelwie.

Pawlak, który przewodniczy polskiej części komisji, rozmawiał o wpływie unii celnej Białorusi z Rosją i Kazachstanem, a także programu Partnerstwa Wschodniego na współpracę gospodarczą obu krajów.

"(...) unia celna Białorusi, Kazachstanu i Rosji otwiera całkiem nowe warunki dla rozwoju handlu i kooperacji" - zacytowała Pawlaka ITAR-TASS. Jego zdaniem, Polska i Białoruś mogą i powinny wykorzystać nowe możliwości. Dodał, że "w ostatnim okresie wzrasta zainteresowanie polskich firm współpracą, inwestycjami oraz udziałem w procesach prywatyzacyjnych na Białorusi".

Pawlak podkreślał doświadczenie Polaków w energetyce opartej na węglu brunatnym; wyraził też nadzieję na rozszerzenie związków z Białorusią w sektorach: rolniczym, petrochemicznym, gazowym i w transporcie kolejowym. Wskazał, że realizacja unijnego programu Partnerstwo Wschodniego "będzie sprzyjać stworzeniu dobrych stosunków współdziałania Unii z sąsiadami". Przy czym Polska, jak pisze ITAR-TASS, jest zainteresowana tym, by wspierać Białoruś w kontaktach z Unią.

>>> Czytaj też: "Rząd określił priorytety polskiego przewodnictwa w UE"

Przedstawiciel Białorusi, wicepremier Iwan Bambiza, powiedział z kolei, że Mińsk "jest nieustannie zainteresowany rozszerzeniem współpracy z Polską". Zwrócił uwagę na to, że w ostatnim czasie "strony osiągnęły znaczący postęp w nawiązywaniu dialogu politycznego i gospodarczego", że regularne stały się spotkania szefów MSZ, wicepremierów, wznowiła też prace komisja ds. współpracy przygranicznej.