– Zespoły w Tauronie i Kompanii Węglowej mają opracować scenariusz zamiany należącej do Kompanii kopalni Bolesław Śmiały i akcji Kompanii w Południowym Koncernie Węglowym na akcje Taurona – mówi Paweł Gniadek, rzecznik Tauron Polska Energia.

>>> Czytaj też: PGE i Tauron wciąż spierają się o wysokość podwyżek cen prądu

Południowy Koncern Węglowy to producent węgla, w którym Kompania ma około 48 proc. udziałów, ale tylko niespełna 32 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostałe 52 proc. udziałów w PKW (68 proc. głosów na WZA) należy do Południowego Koncernu Energetycznego kontrolowanego przez Tauron Polska Energia. – Planowana operacja ma na celu realizację zapisów strategii korporacyjnej przyjętej w 2008 roku, która zakłada, że będziemy mieli 50 proc. paliw z własnych źródeł. Obecnie kopalnie Grupy zaspokajają zapotrzebowanie naszych elektrowni na węgiel w około 35 proc. – mówi Paweł Gniadek.

>>> Czytaj też: Kompania Węglowa zaczyba rokowania ws. sprzedaży kopalni "Silesia"

Elektrownie Taurona potrzebują około 10 mln ton węgla, a z tego około 3,5 mln ton pochodzi z kopalni grupy. Bolesław Śmiały, który jest jedną z najmniejszych kopalni Kompanii i zatrudnia około 1750 osób, wydobywa dziennie około 6,5 tys. ton węgla. Po jego przejęciu Tauron doszedłby do 5 mln ton paliwa lub więcej z własnych kopalni, a Bolesław Śmiały po inwestycjach mógłby działać nawet do 2045–2050 roku. – Jako że nie są jeszcze ustalone szczegóły umowy z Tauronem, żadnych informacji w tej sprawie Kompania nie będzie udzielać – mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii.

>>> Czytaj też: KGHM wyda 5 mld zł do spółki z Tauronem na budowę bloku energetycznego

Można się zatem tylko domyślać, że Kompania, która kilka lat temu planowała likwidację Bolesława Śmiałego, a z udziałów w PKW pożytku raczej nie ma, akcje Taurona chce zamienić na gotówkę. Potrzeby inwestycyjne firmy sięgają miliardów złotych, a z zysków ich nie sfinansuje. W ubiegłym roku przy sprzedaży węgla rzędu 38,5 mln ton według wstępnych danych zarobiła 30–40 mln zł netto.

Kompania Węglowa jest czołowym dostawcą węgla dla Południowego Koncernu Energetycznego. W najbliższych latach prawdopodobnie utrzyma swoją pozycję. Pod koniec 2009 roku PKE i Kompania zawarły umowę, która przewiduje, że w latach 2010–214 Kompania dostarczy elektrowniom PKE węgiel za około 4,3 mld zł.