Instytut Paliw i Energii Odnawialnej (IPiEO) wdrażał unijne dotacje na odnawialne źródła energii w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Odsunięcie go to pierwszy taki przypadek wśród urzędów, które dzielą pieniądze z Unii w perspektywie lat 2007–2013. Jak się dowiedzieliśmy, decyzja zapadła w piątek na spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Według urzędników przyczyną odebrania instytutowi prawa do rozdziału unijnych dotacji jest zbyt długi czas oceny wniosków, które wpłynęły w ubiegłorocznym konkursie na dotacje dla farm wiatrowych. Przewlekła procedura spowodowała, że na czas nie wystartował drugi konkurs na ten rodzaj wsparcia. Planowano, że ruszy w styczniu.

W ubiegły czwartek informowaliśmy, że konkurs został wstrzymany przez Ministerstwo Gospodarki aż do odwołania w celu przeprowadzenia zmian w systemie wdrażania środków pomocowych. – Na pewno przedsiębiorców, którzy myślą o skorzystaniu z unijnego wsparcia na OZE (odnawialne źródła energii – red.), ucieszy informacja, że wkrótce nabór zostanie uruchomiony. Jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie się to stanie – powiedział nam urzędnik z resortu gospodarki.

Dodał, że aby przyśpieszyć start konkursu, ministerstwo może się zdecydować w okresie przejściowym do upoważnienia instytutu, aby zbierał wnioski o dotacje od firm. Następnie trafią one do Ministerstwa Gospodarki, gdzie będą oceniane. Resort zadecyduje, do kogo trafią pieniądze. Do podziału będzie ok. 550 mln zł. Nabór budzi duże zainteresowanie, gdyż może być ostatnią szansą na uzyskanie wsparcia na inwestycje w odnawialne źródła energii.

– Firmy, które zamierzają się ubiegać o dofinansowanie, są zaniepokojone. Najpierw zapowiadano rundę w terminach znacznie wcześniejszych, teraz w przededniu ogłoszenia naboru wniosków ma ulec zmianie instytucja odpowiedzialna za jego przeprowadzenie – mówi Szymon Żółciński z firmy doradczej Accreo Taxand. Dodaje, że wątpliwości dotyczą tego, czy instytucja, która weźmie na siebie organizację konkursu, będzie gotowa z marszu podjąć się oceny 100–200 wniosków. Jeśli nie, to należy oczekiwać kolejnych opóźnień. IPiEO nie skomentował wczoraj decyzji resortu gospodarki.

Dogrywka na dotacje na produkcję biopaliw

Od 15 do 26 lutego odbędzie się dodatkowy konkurs na unijne dotacje na produkcję biopaliw. W grudniowym naborze zgłosiło się zbyt mało chętnych. Do wzięcia będzie 225 mln zł. Na jeden projekt firma może uzyskać do 30 mln zł wsparcia. Minimalna wartość inwestycji, którą można zgłosić, to 20 mln zł.