Brazylia oświadczyła, że nie wyklucza skierowania skargi do WTO. Do dzisiaj nikt z oficjalnych przedstawicieli UE nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do propozycji zwiększenia eksportu w sezonie 2009-10 - powiedział Johan Reyniers, rzecznik Komisji Europejskiej.

Brazylia, Tajlandia i Australia, które są wiodącymi eksporterami cukru, zwróciły się w tym tygodniu do UE o rezygnację z tych planów, ponieważ sprzedaż słodkiego surowca przekroczy przyznaną kwotę. WTO w 2005 roku ograniczyła eksport subsydiowanego cukru z UE do 1,37 mln ton, właśnie po skargach wniesionych przez trzy wspomniane kraje.

„Cukier przeznaczony do eksportu nie korzysta z żadnych subsydiów, ani bezpośrednich, ani pośrednich. Dlatego nie będzie on wliczany do eksportu realizowanego przez UE zgodnie z zaleceniami WTO” – wyjaśniał Reyniers.

Komisja Europejska argumentował, że obecne światowe ceny cukru oznaczają, że UE może go eksportować bez pogwałcenia zobowiązań wobec WTO w sprawie subsydiowanych artykułów. Biały, rafinowany cukier w dostawach majowych osiągnął w Londynie 741 dolarów za tonę, znacznie powyżej referencyjnej ceny UE 404,40 euro (566,52 dolarów), przyjmowanej jako podstawa do negocjacji z importerami oraz w sprawie interwencyjnej sprzedaży zapasów.

Reklama