Międzynarodowa Stowarzyszenie Posiadaczy Rosyjskich Obligacji, AFIPER, pozwie Rosję do sądu – oświadczył dyrektor stowarzyszenia Eric Sanitas. Zabrał on głos po tym, jak ministerstwo budżetu w Paryżu przekazało wczoraj komunikat o sprzedaży dla Rosji za bliżej nieokreśloną kwotę budynku Meteo France, znajdującego się w pobliżu Wieży Eiffela.

“Państwo rosyjskie jest winne Francuzom masę pieniędzy I nie ma tu żadnego limitu czasowego, nawet jeśli część tego długu liczy ponad 100 lat” – mówi Sanitas.

Francja była kluczowym rynkiem dla rosyjskich obligacji przed bolszewicką rewolucją z 1917 roku. Kupowano je jako lokatę oszczędnościową ze względu na ich wysoką rentowność. Posiadacze carskich papierów zabiegają o osiągnięcie lepszego porozumienia w tej sprawie od 1996 roku, kiedy Rosja spłaciła Francji 400 mln dolarów, co zdaniem Francji „ostatecznie” zamknęło sprawę rosyjskiego zadłużenia sprzed 1945 roku.

50 euro za 10 tysięcy euro

Reklama

Część wierzycieli zaakceptowało w ramach tego porozumienia wypłatę 50 euro za jedną obligacje, podczas gdy inni wstrzymali się od przyjęcia takich warunków, twierdząc, że każda z obligacji powinna być wyceniona po 10 tys. euro.

“Rosja jest dzisiaj wypłacalnym państwem, zasobnym w ropę naftową, posiadającym rezerwy walutowe” – mówi Sanitas, którego organizacja ocenia, ze w rękach Francuzów jest wciąż około 10 mln carskich obligacji – „To dostatecznie długi okres, aby dokonać ich spłaty”.

Cerkiew czy terytorium dyplomatyczne

Sanitas powiedział, że AFIPER będzie mogło pojąć kroki prawne tylko w przypadku, jeśli Rosja przeznaczy nabytą nieruchomość na inne cele niż obiekt dyplomatyczny. Kreml oświadczył, że na miejscu instytutu meteorologicznego nad Sekwaną zamierza zbudować „centrum duchowo-kulturalne.

Wiktor Chrekow, rzecznik kremlowskiego Departamentu Nieruchomości poinformował wczoraj, że na gruntach tych zostanie zbudowana wielka cerkiew. Budowa rozpocznie się po opuszczeniu nieruchomości przez Meteo France i potrwa dwa lata.

POLECAMY: Polska może stracić miliony przez przedwojenne akcje