37-letni Singh przyznaje, że Goldman to wielka marka, która funkcjonuje doskonale. Ale w przeciwieństwie do nowojorskiego banku właściciel firmy Religare Enterprises nie zamierza angażować się w proprietary trading, czyli handel na własny rachunek.

Powód? Nie chce, aby jego klienci zastanawiali się, czy jego firma przedkłada własne interesy na ich interesami w dążeniu do wysokich zysków.

Według magazynu “Forbes” Singh wspólnie z bratem posiada majątek wartości 3 mld dolarów, co plasując ich na 17 miejscu wśród najbogatszych ludzi w Indiach.

W Ameryce proprietary trading jest teraz pod szczególnym ostrzałem. Prezydent Barack Obama, stając w obliczu konieczności uporządkowania systemu finansowego po jego niemal całkowitej zapaści w 2008 roku, chce zabronić bankom handlu na własny rachunek.

Reklama

„Cały świat z wolna zmierza w kierunku, który w Indiach jest już faktem” – twierdzi Apurva Shah, szef badań w Prabhudas Lilladher z Mumbai (d. Bombaj) – „Na Zachodzie linie podziału między bankowością inwestycyjną, bankowością detaliczną i handlem na własny rachunek całkowicie się zmazały. W Indiach, przeciwnie”.

Fortuna dziadka i dyplom Duke University

Rodzina Singha sprzedała w 2008 roku swój pakiet 35 proc. akcji w Ranbaxy Laboratories, największym koncernie farmaceutycznych w Indiach dla japońskiej firmy Daichi Sankyo za 2 mld dolarów. Malvinder Singh aż do maja 2009 roku był dyrektorem wykonawczym koncernu, który jego dziadek kupił w 1952 roku. Absolwent Duke University koncentruje się teraz na rodzinnym biznesie finansowym i interesach w sektorze ochrony zdrowia.

Religare Enterprises, które oferuje ubezpieczenia, usługi brokerskie, doradztwo bogatym klientom, zarządzanie aktywami i usługi bankowości inwestycyjnej, zapowiedziało w tym tygodniu, ze zamierza zainwestować 1 mld dolarów w przejęcia firm zarządzania aktywami na całym świecie. Koncern postanowił także przejąć większościowe udziały w firmie private equity Northgate Capital.

Spółka, założona w 1984 roku, prowadzi obecnie swoje operacje w Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii, RPA, Dubaju i Singapurze po przejęciu w czerwcu 2008 roku Hichens, najstarszej niezależnej firmy brokerskiej w Londynie. Religare planuje dalszą ekspansję za granicą przejmując biznesy od innych firm indyjskich lub lokując swoje oddziały na giełdach.

Singh mówi, że Religare ma pełne możliwości do zarabiania pieniędzy na proprietary trading, ale ponieważ klienci mają wobec tego obiekcje, firma rezygnuje z tego rodzaju aktywności.