Bogdanow zauważył, że cena akcji węgierskiego koncernu rośnie i że Surgutnieftiegaz jest zadowolony z tej transakcji. W ubiegłym miesiącu media w Rosji sugerowały, że MOL zamierza odkupić swoje papiery od rosyjskiego koncernu. Pojawiły się też informacje, że Surgutnieftiegaz może odstąpić swoje udziały w MOL polskiemu PKN Orlen w zamian za Orlen Lietuva, tj. rafinerię w Możejkach na Litwie.

Rosyjskie media utrzymywały, że spółka Bogdanowa chce się pozbyć kupionych wiosną 2009 roku od austriackiego OMV aktywów na Węgrzech i że prowadzi już rozmowy z potencjalnymi nabywcami. W marcu zeszłego roku OMV ogłosił, że rezygnuje ze starań o połączenie z MOL i swoje udziały w węgierskim koncernie sprzedaje Surgutnieftiegazowi. Rosjanie odkupili akcje za 1,4 mld euro, czyli dwa razy więcej niż wynosiła cena rynkowa.

Węgrzy uznali tę transakcję za próbę wrogiego przejęcia i uniemożliwili wpisanie Surgutnieftiegazu do rejestru akcjonariuszy. Władze w Budapeszcie zażądały m.in. by koncern z Rosji ujawnił skład swojego akcjonariatu. Ten jednak tego nie uczynił. Rosyjska spółka walczy teraz o swoje prawa w węgierskim sądzie.