"Euro w przeciągu 15-20 lat przestanie istnieć" - powiedział Rogers w wywiadzie w telewizji CNBC. Dodał, że mieliśmy już różne unie walutowe w historii i żadna z nich nie przetrwała. "Z euro będzie podobnie. Nie zrozumcie mnie źle, sam posiadam euro w swoim portfelu" - powiedział.

Jim Rogers założył w 1970 roku fundusz Quantum Fund. Przez następne 10 lat akcje,w które inwestował fundusz wzrosły łącznie o 4200 proc., podczas gdy cały indeks S&P zyskał około 47 proc.

Jako główną przyczynę upadku wspólnej unijnej waluty Rogers wskazuje gigantyczne problemy budżetowe takich państw jak Grecja. A jeśli państwa Eurolandu pomogą Grecji, podkopie to fundamenty ich waluty i spowoduje kolejne roszczenia ze strony słabszych członków strefy euro.

Legendarny inwestor źle widzi także przyszłość brytyjskiego funta. Dług publiczny i deficyt handlowy może spowodować jego głębokie osłabienie.

Rogers ponadto uważa, że chiński juan zastąpi dolara i euro jako główna światowa waluta w ciągu 20 lat. Jednak warunkiem, aby do tego doszło jest deregulacja rynku juana przez chińskie władze.

Inwestor nie zaleca inwestowania w obligacje skarbowe i chiński rynek nieruchomości, ponieważ są to bańki, które niedługo pękną z hukiem i wywołają kolejny kryzys na rynkach.