Według informacji gazety, agentów ubezpieczeniowych w całej Polsce zasypały w tym tygodniu zarządzenia z central ubezpieczalni, które brzmiały: od 19 maja do 11 czerwca wyłączamy ryzyko powodzi ze sprzedaży nowych ubezpieczeń. Jak mówi DGP Krystyna Krawczyk z biura rzecznika ubezpieczonych, towarzystwa prawa nie łamią, bo ubezpieczenia są dobrowolne.

Jej słowa potwierdził w rozmowie z PAP analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń Marcin Tarczyński. "Gdyby wszystkie osoby, którym grozi powódź nagle zostały objęte ochroną, to ubezpieczyciel narażałby własnych, przezornych klientów na niemal pewne wypłaty z ich składek na rzecz osób, które były nieodpowiedzialne" – powiedział Tarczyński.

Analityk PIU dodał też, że takie praktyki są stosowane na całym świecie. "Nigdzie nie ubezpiecza się zdarzeń pewnych, a tak właśnie jest z trwającą obecnie powodzią" – podkreślił Tarczyński.

Zgodnie z prawem towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić ubezpieczenia przed powodzią tylko rolnikom, bo ubezpieczenie budynków rolnych przed powodzią jest obowiązkowe. W związku z trwającą powodzią ubezpieczalnie wprowadziły jednak znaczne podwyżki i przesunęły terminy, od których zaczyna obowiązywać ochrona.

Dotychczasowi klienci ubezpieczycieli nie powinni jednak mieć problemu z przedłużeniem polis. Rzecznik prasowy PZU Michał Witkowski powiedział PAP, że wszyscy klienci PZU, którzy mają wcześniej zawarte umowy ubezpieczenia mogą bez problemu je przedłużyć na tych samych, co dotychczas warunkach.

Z kolei menadżer Zespołu Produktów Majątkowych w TUiR Warta Barbara Hornik poinformowała PAP, że "klient WARTY, który wznawia ubezpieczenie, nawet w sytuacji, gdy powódź jest „u jego drzwi” korzysta z ochrony na normalnych zasadach, jego ubezpieczenie zachowuje ciągłość".

Według informacji Polskiej Izby Ubezpieczeń, w Polsce zawarto dotychczas ponad 8 mln dobrowolnych polis ubezpieczeniowych od skutków klęsk żywiołowych, w tym powodzi. Z tego ok. 1 mln umów zawarły przedsiębiorstwa, a ok. 7 mln osoby prywatne. Składka ubezpieczenia w wypadku tego typu polis ustalana jest w promilach wartości ubezpieczanego majątku.