Maj nie był udanym miesiącem dla inwestujących w akcje. Główne indeksy warszawskiego parkietu, WIG i WIG20, straciły w tym czasie po 4,5 i 4,1 proc. Spośród 51 funduszy polskich akcji zyski w ubiegłym miesięcy przyniosły tylko fundusze zwycięzcy majowego rankingu. To Allianz Akcji MiŚ Spółek (2,8 proc.) i Allianz Akcji Plus (5,2 proc.).

Nie najlepiej wypadły też fundusze akcji zagranicznych wyceniane w złotych. Na 80 tego typu produktów zarobiło 18. Ich stopy zwrotu znalazły się w przedziale od 0,2 proc. do 8,2 proc.

Najlepszy wynik miał PKO Małych Spółek Japońskich i to mimo, że akcje japońskie spadały w maju tak jak akcje na całym świecie. Indeks Nikkei 225 stracił ponad 11 proc.

- Jednak znacznemu umocnieniu uległa japońska waluta. Na skutek odwrotu inwestorów od ryzykownych instrumentów finansowych, jen, często uznawany za bezpieczną przystań, umocnił się do złotego w ubiegłym miesiącu aż o niemal 16 procent – mówi Rafal Lerski, doradca inwestycyjny z Expandera.

Reklama

Duże umocnienie dolara, o ponad 12 proc. sprawiło, że świetnie wypadła też część funduszy obligacji. Najlepsze dłużne fundusze dolarowe zyskały od 11,3 proc. do 13,4 proc. Tu liderem był UniDolar Obligacje.

Zachowanie giełd w maju nie dało wyraźnych sygnałów co do kierunku, w którym pójdą notowania. Indeksy z dnia na dzień traciły lub zyskiwały po kilka procent. Rafał Lerski wskazuje, że od strony analizy makroekonomicznej nie widać jeszcze żadnych oznak świadczących o tym, że zagrożona mogłaby być kontynuacja ożywienia globalnej gospodarki. - W maju inwestorzy ciągle jeszcze dyskontowali potencjalne zagrożenia a nie rzeczywiste wydarzenia, które groziłyby powrotowi recesji. Uważam jednak, że w średnim terminie lepiej kierować się sygnałami technicznymi. Sądzę, że jeżeli rynki akcji w najbliższych dniach powrócą do wyraźnych spadków warto będzie na dłuższy czas zmniejszyć udział akcji w portfelu – dodaje.

W majowym rankingu DGP i Expandera najlepiej wypadło TFI Allianz Polska (4,41 pkt.), które fundusze, poza produktami inwestującymi w polskie akcje, najlepiej wypadły także wśród funduszy mieszanych oraz pieniężnych i gotówkowych. Najgorzej w maju radziły sobie fundusze Skarbiec TFI (-4,56 pkt). Produkty Skarbca słabo wypadły m.in. w grupie funduszy akcji polskich.

ZAŁOŻENIA RANKINGU DGP I EXPANDERA

W rankingu oceniamy wyniki funduszy otwartych zarządzanych przez dane TFI. Od marca zmianie ulega metodologia sporządzania rankingu. Poprzednio punkty były przyznawane za przekroczenie mediany stóp zwrotu w danej grupie funduszy. Powodowało to jednak, że bardzo dużą ilość punktów uzyskiwały TFI, które zwyciężały w największych grupach. Obecnie za zwycięstwo w danej kategorii będzie można uzyskać 10 punków, za ostatnie miejsce -10 pkt. dzięki czemu zwycięstwo w każdej grupie (niezależnie od jej liczebności) będzie miało taki sam wpływu na miejsce w rankingu. Zmiana polega również na tym, że punkty nie będą już sumowane, lecz będzie wyliczana średnia ich ilość dla funduszy danego TFI. Dzięki temu TFI, które dobrze zarządzają choćby kilkoma funduszami będą miały szansę zwyciężyć z tymi, które zarządzają dużą ilością funduszy.

ikona lupy />
Ranking TFI - maj 2010 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking funduszy inwestycyjnych - maj 2010 r. - cz.1 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking funduszy inwestycyjnych - maj 2010 r. - cz.2 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking funduszy inwestycyjnych - maj 2010 r. - cz.3 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking funduszy inwestycyjnych - maj 2010 r. - cz.4 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking funduszy inwestycyjnych - maj 2010 r. - cz.5 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking funduszy inwestycyjnych - maj 2010 r. - cz.6 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking funduszy inwestycyjnych - maj 2010 r. - cz.7 / Forsal.pl