"W czwartek mieliśmy kontynuację uspokojenia na rynkach. Lekki trend osłabiania złotego wyhamował na poziomie nieco powyżej 3,97 za euro, a cały dzień spędziliśmy w zakresie wahań nieco większym niż 1 grosz. Rynek bardzo spokojny przy niewielkiej aktywności inwestorów. Dane z kraju, informacje o OFE nie ruszyły rynkiem, istotniejszy był eurodolar" - powiedział PAP diler walutowy RBS Bank Polska Sylwester Brzeczkowski.

"W piątek nie spodziewam się gwałtownych ruchów na złotym, bardziej wyraziste trendy przyjdą z nowym rokiem" - dodał.

Ogłoszone w czwartek propozycje zmian w systemie emerytalnym osłabiły rynek długu.

"Dziś jest specjalny dzień, banki wyceniają swoje portfele, a na dodatek mieliśmy informacje o zmianach w OFE. Po tych informacjach rentowności idą w górę, ceny w dół. Rynek przyjął to mało optymistycznie. Ciężko mówić, czy to się utrzyma, jutro handlu praktycznie nie będzie. Zobaczymy, jak się otworzy Nowy Rok" - powiedział PAP diler rynku długu Banku Millennium Henryk Sułek.

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że z 7,3-proc. składki trafiającej do Otwartych Funduszy Emerytalnych 2,3 proc. zostanie w OFE, a 5 proc. będzie na indywidualnych kontach osobistych. Te 5 proc. nadal będzie w drugim filarze, ale operatorem tych środków będzie ZUS.