statystyki

Zanim kupisz obraz, sprawdź

5 lutego 2011, 11:51
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Chcesz zainwestować w dzieło sztuki? Sprawdź, czy nie pochodzi z rejestru dzieł utraconych w czasie wojny. Rejestr w nowej elektronicznej odsłonie – zawierający 60 tys. dzieł – opublikowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swojej stronie internetowej.

Reklama

Reklama


W czasie wojny Polska straciła ponad 70 proc. zbiorów. Wśród nich dzieła takich mistrzów jak Annibale Carracci, Pieter Breugel, Anton van Dyck, Jan Matejko, Jacek Malczewski. I najcenniejszy obraz Rafaela „Portret młodzieńca”. Rodzina Czartoryskich zakupiła go do swego muzeum w Krakowie. Do dziś obok „Damy z łasiczką” wisi pusta rama po „Portrecie młodzieńca” z fotograficzną reprodukcją.

>>> Czytaj też: Inwestycje w prace artystów to znów dochodowy biznes

W ministerialnym rejestrze stracone arcydzieła pogrupowano w 23 działy, w tym: malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. Nie trzeba przeglądać wszystkich – wyszukiwarka sprawnie pokazuje te, które nas Interesują, według autora, daty powstania, techniki czy wymiarów.

Rejestr strat powstawał wiele lat – zaczęto go tworzyć praktycznie już w czasie wojny. Potem Biuro Rewindykacji i Odszkodowań sporządziło katalogi, które przez lata uzupełniane obecnie doczekały się nowej elektronicznej oprawy. Największe szanse na odnalezienie ma oczywiście 10 tys. z nich, do których zachowały się fotografie.

Urzędnicy liczą na informacje od muzealników, kolekcjonerów, marszandów i pasjonatów, którzy na co dzień sprawdzają tego typu rejestry. Wierzą także, że osoby prywatne lub instytucje w swych kolekcjach rozpoznają zaginione eksponaty.

>>> Polecamy: Brytyjscy arystokraci wyprzedają dzieła sztuki, by związać koniec z końcem

Inwestując w sztukę, warto zajrzeć też na stronę www.oozp.pl. Umieszczono na niej 9 tysięcy dzieł skradzionych w okresie powojennym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze