"W przypadku Polski (rating A2 z perspektywą stabilną) implikacje zmian w systemie emerytalnym dla ratingów rządowych obligacji są zasadniczo neutralne, choć zbaczając w kierunku negatywnym. Jednakże te ryzyka są stosunkowo minimalne i same w sobie raczej nie wywołałyby decyzji ratingowej" - powiedział wiceprezes Moody's i główny analityk zajmujący się Polską, Anthony Thomas, cytowany w środowym komunikacie.

>>> Czytaj także: Irlandia drugą Polską: rating zielonej wyspy zrównał się z naszym

Agencja podkreśla też, że proponowane zmiany najprawdopodobniej doprowadzą do obniżenia zaangażowania OFE w obligacje Skarbu Państwa. Rząd chce obniżyć składkę przekazywaną do OFE do 2,3 proc. z 7,3 proc. obecnie, ale w roku 2017 wzrośnie do 3,5 proc. Reszta środków ma pozostawać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na indywidualnych, odrębnie waloryzowanych subkontach. W końcu grudnia, przedstawiając te propozycje, szef doradców premiera Michał Boni zapowiadał, że zmiany w OFE obniżą dług publiczny w 2011 roku o 0,8 pkt proc., a w 2012 roku o 1,1 pkt proc. Według niego, później będzie to średnio 0,9-1,1 pp. rocznie.

>>> Zobacz też: Moody's: Rating Polski odzwierciedla wewnętrzną odporność jej gospodarki

Reklama

Z kolei na początku lutego minister finansów Jacek Rostowski mówił, że zmiany te powinny zmniejszyć dług publiczny w relacji do PKB o dodatkowe 0,6-0,7 pkt proc. Rostowski powiedział wówczas także, że nawet, jeśli wdrożenie reformy OFE przesunie się o miesiąc, nie powstanie zagrożenie przekroczenia progu 55 proc. w relacji długu publicznego do PKB.