Japoński indeks Nikkei 225 notowany na giełdzie w Tokio spadł na zamknięciu o 1,69 proc. i wyniósł 9 555,26 pkt. Chiński Shanghai Composite Index stracił 0,1 proc. i wyniósł 3 021,37 pkt.

Władze japońskie podniosły stopień poziomu zagrożenia z powodu awarii w elektrowni atomowej Fukushima z obecnego 5 do najwyższego 7 stopnia, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu.

"Kolejne trzęsienie ziemi w pobliżu Tokio zbiegło się w czasie z podniesieniem stopnia zagrożenia atomowego w Fukushimie. Dodatkowo rząd w Tokio przyznał, że koszty gospodarcze trzęsienia ziemi będą wyższe niż pierwotnie szacowano (ale tak zwykle bywa z szacowaniem kosztów odbudowy). Nikkei spadł dziś rano o 1,7 proc. (zmniejszając rozmiar strat w końcówce), a Kospi o 1,55 proc. Kwadrans po ósmej Hang Seng tracił 1,3 proc., a SCI rósł o 0,3 proc." - mówi Emil Szweda, analityk Noble Securities.

Na giełdową zniżkę na parkiecie w Tokio duży wpływ wywarły też najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ocenia, że gospodarka Japonii będzie rozwijać się dużo wolniej, niż wcześniej szacowano. Według MFW, koszty trzęsienia ziemi w Japonii pochłoną od 3 do 5 procent PKB tego kraju.

INDEKSY AZJATYCKIE - 12.04.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)838,51-13,83-1,62%
NIKKEI 2259555,26-164,44-1,69%
HANG SENG23976,37-326,70-1,34%
SHANGHAI SE COMPOSITE3021,37-1,38-0,05%
SHENZHEN SE COMPOSITE1272,21-3,31-0,26%
TAIWAN TAIEX8732,59-147,68-1,66%
KOSPI2089,40-32,99-1,55%
S&P/ASX 2004898,70-72,50-1,46%
S&P ASIA 50 INDEX CME3682,70-12,17-0,33%
MSCI ASIA APEX 50902,08-17,17-1,87%