Terminal został zaprojektowany przez APA Kuryłowicz & Associates. Jego budowa jest na półmetku. Prace prowadzone są na drugiej kondygnacji obiektu. Jeszcze w tym miesiącu ma być montowana stalowa konstrukcja dachu.

Terminal będzie miał ponad 13 tys. mkw. powierzchni. Podzielony będzie na dwie strefy: odlotów i przylotów. Po prawej stronie będzie część przeznaczona dla osób odlatujących. Tu zlokalizowane zostaną stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, kontroli bezpieczeństwa, strefa komercyjna i bramki. Po lewej stronie terminalu umieszczona jest hala przylotów z taśmami odbioru bagażu i kontrolą celną.

>>> Czytaj też: Lotnisko w Modlinie będzie gotowe przed terminem - zobacz zdjęcia z budowy

"Prace modernizacyjne 2,5 km drogi startowej prowadzone są na kilku jej odcinkach jednocześnie. Gotowe są stanowiska do zamontowania oświetlenia nawigacyjnego i okablowania. Trwają też prace na płycie postojowej i drogach kołowania" - przekazała Mikołajczyk.

Równocześnie realizowana jest budowa dróg dojazdowych i parkingów, remontowane są istniejące budynki na potrzeby biurowe, kończy się budowa magazynu środków chemicznych, rozpoczyna się remont hangarów oraz rozbiórka starych, zrujnowanych obiektów. Powstaje Główny Punkt Kontroli Wjazdowej przy bramie nr 1.

Władze lotniska przygotowują również kolejne inwestycje związane z uruchomieniem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Będzie to m.in. kontenerowy obiekt do obsługi pasażerów General Aviation, budowa nowej strażnicy dla Lotniskowej Straży Pożarnej, radaru do kontroli ptaków. W planach jest również budowa stacji paliw lotniskowych oraz hotelu.

>>> Czytaj też: Modlin przyciągnie tanie linie do stolicy i uzupełni ofertę lotniska Chopina

Lotnisko jest wpisane na listę inwestycji związanych z Euro 2012. W zeszłym roku uzyskało ono niezbędne pozwolenia, umożliwiające ogłoszenie przetargów na roboty budowlane. Koszt całej inwestycji w Modlinie to ok. 400 mln zł.

Port w Modlinie zlokalizowany na terenie byłego lotniska wojskowego, wykorzystywany jest obecnie do przelotów cywilnych (głównie prywatnych). Jako lotnisko wspomagające warszawski port Chopina, ma obsługiwać przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi. Z szacunków władz lotniska wynika, że już w 2013 r. port rocznie będzie mógł obsłużyć 1,8 mln pasażerów oraz ok. 24 tys. operacji lotniczych.

Samorząd województwa mazowieckiego w budżecie zaplanował na inwestycję ponad 50 mln zł. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości ok. 76 mln zł. Kolejne 168 mln zł unijnej dotacji zostanie przeznaczone na zakup 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych i modernizację bocznicy i budowę stacji kolejowej na lotnisku w Modlinie.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.