czytaj e-DGP

Forsal.pl - portal finansowy

Financial Times po polsku
statystyki

2011-09-07 03:17

Talaga: Koniec tranzytu, szansa na wolność

Rosja rozpoczęła wczoraj przesył Gazociągiem Północnym, w listopadzie uruchomi ropociąg BTS-2, dotychczasowe sieci przesyłowe węglowodorów biegnące przez Polskę – Jamał i odcinek Przyjaźni – przestaną być jej potrzebne. Stracimy wprawdzie na opłatach tranzytowych, ale to okazja, by rozpocząć nową erę energetyczną, bez widma szantażu ze Wschodu.

Polska sprzeciwiała się Gazociągowi Północnemu, ponieważ dopóki gaz płynie tranzytem przez nasze terytorium, Moskwa nie odważy się zakręcić kurka. Wtedy odcięłaby również dostawy Niemcom, co nie wchodzi w rachubę. Teraz jest to możliwe. Taka ewentualność wcale nie musi być dla nas groźna, więcej – przyspieszy proces odsysania się Polski od rosyjskiej rury.

Na razie nie ma przesłanek, by Rosja chciała nam odcinać gaz, bo płacimy na czas, po wynegocjowanych cenach (zawyżonych). Gazprom kieruje się rosyjskim interesem narodowym, ale nie polega on wcale na trzymaniu Warszawy w szachu, lecz zarabianiu jak najwięcej pieniędzy, by modernizować za nie armię i gospodarkę. Polska wpisuje się w ten układ, płacąc, nie zaś klęcząc przed Rosją i błagając o gaz w zamian za polityczną uległość. To wizja fałszywa.

W takiej sytuacji mamy czas, by zdywersyfikować import oraz przyspieszyć liberalizację unijnego rynku energetycznego. W powietrzu rzeczywiście zawisł miecz potencjalnego, choć mało prawdopodobnego szantażu, ale nie spadnie on teraz. Lęk w powiązaniu z odrobiną czasu, by go zneutralizować, to silny impuls do skutecznego działania.


Podobne tematy:

Najnowsze komentarze:

TANIE kredyty mieszkaniowe
BEZPŁATNE porównanie. SPRAWDŹ!
Oszczędzaj na lokacie 8,5%
Sprawdź!
Kredyty dla firm
Porównaj i wybierz najlepszy!
300 zł premii za otwarcie konta
i Premia do 300 zł.Sprawdź teraz!.
Forsal.pl - Giełda, Waluty, Finanse na Facebooku

Najnowsze

Europa Środkowa nieskażona kredytową gorączką przyciąga inwestorów

kredytymakroekonomiainwestycje

Europa Środkowa nieskażona kredytową gorączką przyciąga inwestorów

2012-05-26 11:23

Polska ma najmniejsze nasycenie kredytowe. Pożyczki dla firm to tylko 17 proc. PKB, gdy średnia w strefie euro – 50 proc. »

Raport: dzięki łupkom Amerykanie zaoszczędzili ćwierć bln dolarów

gaz łupkowy

Raport: dzięki łupkom Amerykanie zaoszczędzili ćwierć bln dolarów

2012-05-26 10:30

Na 250 mld dol. oszacowano w raporcie American Gas Association (AGA) oszczędności użytkowników gazu w USA - osób indywidualnych, firm, przemysłu i energetyki - dzięki zwiększeniu wydobycia gazu łupkowego w ostatnich trzech latach.»

Serbia znów dryfuje ku nacjonalizmwi. Jak ją utrzymać dla Europy?

polityka i gospodarkamakroekonomiaFinancial Times

Serbia znów dryfuje ku nacjonalizmwi. Jak ją utrzymać dla Europy?

2012-05-26 10:27

Może się to wydawać niepokojącym scenariuszem. Proeuropejski prezydent odsunięty od władzy przez wyborców rozeźlonych kryzysem gospodarczym, którzy woleli radykalnego kandydata.»

NuScale: firmy energetyczne w USA interesują się koncepcją małego reaktora

energetyka

NuScale: firmy energetyczne w USA interesują się koncepcją małego reaktora

2012-05-26 09:45

 Firmy energetyczne poważnie interesują się zastosowaniem koncepcji małego reaktora jądrowego - powiedział PAP Jose Reyes z firmy NuScale, projektującej taki reaktor. Rząd USA oferuje 450 mln dol. pomocy na rozwój takich projektów.»

Euro 2012: Wrocław uruchomił mobilny przewodnik miejski

media

Euro 2012: Wrocław uruchomił mobilny przewodnik miejski

2012-05-26 09:24

Informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych, opisy tras turystycznych i rozkład jazdy z wyszukiwarką połączeń - to niektóre z elementów mobilnego przewodnika miejskiego, specjalnej aplikacji uruchomionej przez Wrocław przed Euro 2012.»

Frugo gotowe pójść do sądu przeciwko Life

FMCGprawo

Frugo gotowe pójść do sądu przeciwko Life

2012-05-26 09:10

FoodCare, właściciel marek Black, Gellwe czy Fitella, rozważa wniesienie do sądu sprawy przeciwko Grupie Maspex, będącej liderem na rynku napojów niegazowanych. Chodzi o podobieństwo do Frugo wprowadzonego niedawno do sprzedaży przez tę drugą firmę napoju Life.»

Polskie lotniska idą pod młotek prywatyzacji

prywatyzacjatransportlotnictwo

Polskie lotniska idą pod młotek prywatyzacji

2012-05-26 08:30

Najpierw inwestor pojawi się w Krakowie, potem w Gdańsku i Katowicach.»

Stadion Narodowy: jeszcze nie wszytko gotowe na Euro 2012

euro2012

Stadion Narodowy: jeszcze nie wszytko gotowe na Euro 2012

2012-05-26 08:07

W najbliższej okolicy Stadionu Narodowego w Warszawie trwają drobne prace i remonty związane z Euro 2012; odnawianą elewację mostu Poniatowskiego zdążyli już częściowo zniszczyć wandale. Do końca miesiąca ma zniknąć nielegalny bazar przy ul. Zamoyskiego.»

Boom na tablety w Polsce

handeltechnologieinternet

Boom na tablety w Polsce

2012-05-26 08:00

Od stycznia do marca sprzedano tyle urządzeń, ile rozeszło się w przez połowę ubiegłego roku - donosi "Rzeczpospolita".»

Ministerstwo będzie dopłacać za powrót rodziców do pracy?

bezrobociepraca

Ministerstwo będzie dopłacać za powrót rodziców do pracy?

2012-05-26 08:00

Ministerstwo Pracy chce ułatwić młodym rodzicom powrót na rynek pracy. Dlatego planuje uruchomić program dopłat do miejsc pracy dla osób z małymi dziećmi - ujawnia "Rzeczpospolita".»



EUR/PLN4.3545minus-0.0102 PLN
USD/PLN3.4797minus-0.0030 PLN
CHF/PLN3.6254minus-0.0081 PLN
GBP/PLN5.4618plus0.0044 PLN
WIG36806.21minus-0.13 %
WIG202037.18plus0.07 %
mWIG402248.66minus-0.16 %
sWIG809082.91plus0.15 %
 
Złoto1631,22minus-0.74 %
Gaz ziemny4,060.00 %
Ropa114,910.00 %
Pallad786,50.00 %
Platyna1865,50.00 %
Srebro31,16minus-1.67 %
 

Newsletter

Czytaj najnowsze wiadomości gospodarcze i finansowe z renomowanych źródeł! Zapisz się na bezpłatny newsletter Forsal.pl

Najczęściej wyszukiwane