BoE, ECB ogłaszają stopy: aby mieć to już za sobą, nie oczekujemy od nikogo żadnych podwyżek stóp od Banku Centralnego, a zamiast tego zainteresowanie skupi się na: 1) tym, co pokaże oświadczenie, towarzyszące komunikatowi Banku Anglii o stopach, dotyczące niezgody co do polityki i quantitative easing, i 2) komentarzach Tricheta o problemach zadłużenia suwerennego strefy Euro, spowolnieniu ekonomicznym i wykupieniu przez ECB długu włoskiego i hiszpańskiego. W sytuacji, gdy nie oczekuje się, aby ECB obcięło stopy procentowe już dzisiaj, wezwania są głośniejsze po ostatnim podaniu danych na temat PKB i rosną na sile głównie przez strapienia, które borykają europejski sektor bankowy.

Bernanke z Fed’u: wczorajsza Beige Book (Beżowa Książka) – która przeszła bez uwagi rynków, co nie dziwi przez brak kompletnego dopasowania czasowego, sugerowała, że coraz więcej słabości jest widocznych w różnych częściach gospodarki. Cóż, nie jest to “wielka niespodzianka”, biorąc pod uwagę słabe strony zatrudnienia pozarolniczego, płac godzinowych, Produkcji ISM i obu większych raportów zaufania konsumentów (czyli Michigan oraz Conference Board). Biorąc pod uwagę to, że rynki błędnie zinterpretowały przemowę Bernanke z nieprzychylnej quantitative easing na taką, która mówi, że quantitative easing jest pewne podczas wrześniowego spotkania FOMC, dzisiejsze wystąpienie będzie uważnie oglądane pod kątem wskazówek odnośnie QE , mimo, że mamy przeczucie, że rynki w tym względzie mogą być rozczarowane.

Prezydent Obama: we wczorajszym komentarzu poruszyliśmy temat artykułu w NY Times sugerującego, że Obama uruchomi ambitny plan wart 200 bilionów USD, ale póki co więcej uwagi poświęca się pogłoskom niż przyglądaniu się 300-bilionowemu planowi. Czy można traktować to jako szansę dla Obamy, który może wystartować ze swą kampanią prezydencką 2012 doskonale wiedząc, że pomysł ten nie przejdzie przez akceptację Kongresu?

Amerykański deficyt handlowy na wysokim poziomie: pęczniejący deficyt handlowy w czerwcu, który pokazał , że USA importowało 53.1 bilionów dolarów więcej niż wyeksportowało, zaszkodził PKB z II kwartału, zrewidowanego ostatnio w dół do tylko 1 % (kw/kw średnio-rocznie). Pomimo słabego gospodarczego konsensusu oczekuje się, że import pozostanie dużo wyższy niż eksport, co znaczy, że zobaczymy bilans handlowy na poziomie -51 bilionów, dokładnie dzisiaj o 12:30 GMT, w momencie kiedy nastąpi publikacja raportu.

Australijskie zatrudnienie spada: AUDUSD spadł 0.5% przez noc, kiedy swego czasu tak silna - gospodarka australijska pokazuje znaki spowolnienia – i to szybkiego. Oczekiwano, że zatrudnienie wzrośnie o 10,000 w sierpniu ale zamiast tego spadło o 9,700, co spowodowało, iż stopa bezrobocia skoczyła do 5.3 % ze wcześniejszego 5.1 . To był czwarty w tym miesiącu spadek w zatrudnieniu tego roku.