"Dziesięć lat temu zbrodnicze ataki terrorystyczne na Stany Zjednoczone zmieniły losy tego kraju, świata oraz życie nas wszystkich. Dziś, w bolesną rocznicę, pamiętamy o wszystkich ofiarach zamachów, wśród których byli też Polacy: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski" - napisał Sikorski w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu SZ.

Minister podkreślił, że "łączymy się w bólu z najbliższymi osób, które wtedy zginęły, z szacunkiem wspominamy determinację, z jaką mieszkańcy Nowego Jorku i Waszyngtonu przeciwstawili się skutkom podstępnego uderzenia w World Trade Center i Pentagon i pamiętamy z podziwem o odwadze pasażerów lotu UA93, którzy bezskutecznie usiłowali odzyskać kontrolę nad porwanym przez terrorystów samolotem".

Sikorski przypomniał także o innych "tragicznych zamachach terrorystycznych", które miały miejsce po 11 września 2011 roku, m.in. na wyspie Bali, w Londynie, Madrycie, Moskwie, Mumbaju i w Norwegii, które według ministra "pokazują, że terroryzm jest problemem całej społeczności międzynarodowej".

Szef MSZ przytoczył słowa Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla, która o zamachach w USA napisała: "Skoczyli z płonących pięter w dół - jeden, dwóch, jeszcze kilku wyżej, niżej (...). Tylko dwie rzeczy mogę dla nich zrobić - opisać ten lot i nie dodawać ostatniego zdania". Nawiązując do tych słów, Sikorski podkreślił, że "dziś możemy uczynić o wiele więcej, niż tylko zachować tamte wydarzenia w pamięci". "Możemy aktywnie promować międzykulturowy, cywilizacyjny i religijny dialog na rzecz tolerancji. Możemy też stanowczo, z użyciem służb wywiadowczych i policyjnych, bronić wolności i demokracji, aby nie dopuścić do kolejnych tragedii" - napisał minister.

Sikorski dodał, że Polska przez ostatnie dziesięć lat robiła "i jedno, i drugie" i zapowiedział, że "będziemy to robić nadal". "Oczywiste jest, że efekty w zwalczaniu terroryzmu można osiągnąć poprzez zacieśnioną współpracę międzynarodową, zwłaszcza w ramach UE i NATO, prowadzoną w oparciu o zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego" - podkreślił minister.

Sikorski zapewnił, że przewodząc Radzie Unii Europejskiej Polska będzie "wytrwale pracować" na rzecz wprowadzenia w życie przepisów unijnych, które pozwolą na bardziej skuteczną walkę z terroryzmem.

"Będziemy nadal konsekwentnie przeciwstawiali się wszelkim zbrodniczym działaniom, których ofiarami mogą paść setki niewinnych osób" - dodał.