Sama decyzja nie była zaskoczeniem, bowiem o takiej możliwości rynek spekulował już od dłuższego czasu. Niespodzianką było jednak to, że to agencja S&P zdecydowała się na obniżkę, a nie agencja Moody’s, która ogłosiła możliwą degradację ratingu zadłużonego kraju. W rezultacie, kurs EUR/USD jeszcze w pierwszych godzinach wczorajszej sesji oscylował w okolicach 1,36. Szybko jednak para zaczęła odrabiać straty. Agencja S&P oceniła bowiem , że ryzyko niewypłacalności Włoch jest „niezwykle odległe”, mimo że koszty pozyskania finansowania przez kraj rosną, a aukcje jego obligacji mogą zakończyć się niepowodzeniem.

Ponadto, we wtorek po południu na rynek dotarły nieoficjalne informacje, iż Grecja spłaciła przypadające na 20 września odsetki od obligacji zapadających w 2037 i 2040 roku o łącznej wartość 769 mln euro. Jednocześnie na rynek dotarły informacje, że Japonia może kupić więcej obligacji EFSF, żeby w ten sposób ustabilizować sytuację na rynkach finansowych, wspierając europejską gospodarkę. Doniesienia te lekko pozytywnie wpłynęły na nastroje inwestorów. Indeksy giełdowe wyszły nad kreskę, zaś euro umocniło się do blisko 1,3740. Na plusie rozpoczęła, a zakończyła blisko zera sesja w USA.

Choć dane makroekonomiczne pozostają w ostatnim czasie praktycznie bez wpływu na kursy walutowe, warto odnotować, że indeks nastrojów gospodarczych w Niemczech instytut ZEW spadł we wrześniu do minus 43,3 pkt z minus 37,6 pkt miesiąc wcześniej. Analitycy prognozowali minus 45 pkt. Natomiast indeks bieżących warunków gospodarczych wyniósł we wrześniu 43,6 pkt wobec 53,5 pkt w sierpniu. Tutaj prognozy wskazywały na 40,0 pkt. Po południu podano natomiast, że liczba nowych inwestycji budowlanych spadła w USA w sierpniu o 5,0%. W ubiegłym miesiącu rozpoczęto bowiem 571 tys. nowych inwestycji budowlanych wobec 601 tys. po korekcie w lipcu. Rynek liczył na nieco więcej, bo na 590 tys.

W kraju złoty nadal słaby. Kurs EUR/PLN oscylował podczas wtorkowej sesji w okolicach 4,36-4,39. W reakcji na poprawę nastrojów na świecie euro do złotego tylko na chwilę zeszło poniżej dolnej graniczy wskazanego przedziału, docierając do 4,3486. Opublikowana przez NBP inflacja bazowe (wzrost do 2,7% r/r z oczekiwanych 2,4%) pozostała bez wpływu na rynek. Nadal oczekuje się pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie do końca roku.

Dzisiaj dwudniowe posiedzenie kończy Fed. Rynek i tu spodziewa się pozostawienia kosztu pieniądza na dotychczasowym poziomie. Również wartość bilansu powinna pozostać na niezmienionym poziomie, niemniej Fed może zdecydować się na zmianę struktury portfela (tzw. „Operation twist”), co wiązałoby się z wydłużeniem portfela w celu obniżenia długoterminowych stóp procentowych. Choć działania Amerykanów (jakiekolwiek by nie były) nie rozwiążą wszystkich obecnych problemów tak od razu, to w średnim okresie mogą ustabilizować rynki finansowe.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.