Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przekazanym we wtorek PAP zareagowało na wtorkową konferencję prasową prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który odwiedził Regionalne Centrum Informatyczne w Olsztynie.

CIR zapewniło w komunikacie, że "inwestowanie w naukę oraz wspieranie transferu wyników badań naukowych do gospodarki to najważniejsze założenia rządowej reformy nauki, która weszła w życie 1 października 2010 roku".

"Reforma nauki wprowadziła projakościowe i konkurencyjne finansowanie badań naukowych. Podział pieniędzy na badania naukowe odbywa się głównie na podstawie grantów przydzielanych w konkursach. Wygrywają najlepsze projekty" - czytamy.

CIR zwraca uwagę, że powołano też Narodowe Centrum Nauki, będące "nową, niezależną agencją, której zadaniem jest finansowanie tzw. badań podstawowych". "Minimum 20 proc. grantów z NCN zagwarantowano młodym, zdolnym naukowcom" - zaznaczono w komunikacie.

Ułatwiono też - czytamy w nim - dostęp do grantów dla firm starających się o pieniądze na badania naukowe z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak poinformowało CIR, budżet Narodowego Centrum Nauki wynosi ok. 500 mln zł, a Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ok. 1 mld zł. "Rząd planuje, że budżety obu agencji wzrosną do 2020 roku do 1,5 mld zł" - informuje CIR.

Zaznacza też , że na terenie całego kraju budowane są parki naukowo-technologiczne, m.in. Małopolski Park Technologii Informacyjnych, Bionanopark w Łodzi, Białostocki Park Naukowo Technologiczny oraz laboratoria i instytuty badawcze przy uczelniach.

Ponadto, jak podaje CIR, "w ramach programu TOP 500 Innovators polski rząd wyśle do najlepszych zagranicznych uczelni zdolnych i dobrze zapowiadających się naukowców, by wzbogacić ich wiedzę na temat transferu wiedzy do gospodarki". Pierwsza grupa polskich naukowców ma, według CIR, wyjechać za granicę jeszcze w tym roku.