Rynek tkwi w oczekiwaniu na możliwe dalsze ruchy ze strony instytucji centralnych. O godzinie 11:00 zostanie ustalony fixing NBP według, którego określona będzie relacja długu publicznego względem PKB. Oczekiwać można, iż resortowi zależeć będzie, aby był on możliwie jak najniższy, ponieważ ok. 1/3 zadłużenia denominowana jest w walutach obcych. Szacowany poziom relacji w ujęciu metodologii krajowej najprawdopodobniej nie przekroczy drugiego progu ostrożnościowego (55%), jednak w przypadku wyliczeń opartych na unijnych standardach wartość ta może być wyższa (56,4% wg. agencji ratingowej Moody’s).

Wczorajszy wzrost aktywności instytucji centralnych doprowadził do gwałtownych spadków na parach związanych ze złotym. Zniżki te nie były jednak na tle głębokie, aby można było domniemywać, iż wykorzystane zostały tutaj środki większe niż kilkadziesiąt mln EUR. Ok. 17:30 NBP potwierdził, iż dokonał sprzedaży pewnej ilości walut na rynku. Warto również nadmienić, iż w arkuszach następnie obecny był również BGK, jednak zwyczajowo nie uzyskano potwierdzenia ze strony instytucji.

Najprawdopodobniej instytucje centralne będą do południa dalej aktywne na rynku walutowym nie dopuszczając się osłabienia się złotego przed fixingiem. Poziom 4,40 EUR/PLN można traktować jako zakres, który będzie pilnie obserwowany przez decydentów z uwagi na fakt, iż wczorajsze interwencje sprowadziły wycenę właśnie w ten obszar. Wydaje się, iż instytucjom nie będzie zależeć na dużo mocniejszym złotym ponieważ w ostatnim czasie MF skupiło ok. 5mld PLN długu z rynku wtórnego istotnie zmniejszając zagrożenie przekroczenia newralgicznego progu w relacji długu publicznego/PKB.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.