Głównie dlatego, iż był w zasadzie zgodny z prognozami (216 tys. wobec mediany agencji Reuters na poziomie 208 tys.), chociaż były pewne ryzyka w postaci gorszego odczytu – wspomniałem o tym w rannym raporcie odnosząc się do słabszych subwskaźników zatrudnienia w ostatnich odczytach ISM (dla przemysłu i usług). Widać, że cały czas uwagę przykuwa kwestia grecka. Dzisiaj IIF (Instytut Finansów Międzynarodowych) podał, że zrzeszeni wokół niego wierzyciele najpewniej zgłoszą się do operacji oddłużenia (PSI) – tyle, że to zaledwie 39 proc. ogółu. A co z resztą? Grecy wymagają, aby było to ponad 90 proc. Emocje podkręciły słowa przedstawiciela banku BNP Paribas dla gazety Le Monde, który w imieniu IIF brał udział w negocjacjach z Grekami. Stwierdził on, iż nie ma pewności, co do powodzenia operacji PSI. Jean Lemierre dodał też, iż nieuporządkowane bankructwo Aten będzie mieć „bardzo poważne” konsekwencje dla strefy euro, a zwłaszcza dla krajów peryferyjnych. Wprawdzie przedstawiciele greckiego rządu wciąż wyrażają swój optymizm w kwestii skali zgłoszeń od prywatnych inwestorów, którą poznamy jutro wieczorem (godz. 21:00), to jednak inwestorzy w to zbytnio nie wierzą.

Niemniej, jak na to, iż potencjalnie możemy mieć jeszcze większe problemy w strefie euro, rynki nie reagują aż tak nerwowo. Dolar dzisiaj zyskał, ale nie był to mocny ruch. W przypadku istotnego koszyka BOSSA_USD nie doszło do naruszenia kluczowych 66,20 pkt. (szczyt sprzed 3 tygodni). W takiej sytuacji warto powtórzyć to, co już zostało tamże napisane: „rośnie ryzyko korekcyjnego odbicia na rynkach w drugiej połowie tygodnia”. Silnym wsparciem dla EUR/USD będą okolice 1,3030-80, najpewniej będziemy je testować w ciągu najbliższych kilkunastu godzin (dzisiejsze minimum to 1,3095), ale zejście poniżej w/w strefy wsparcia może być dość trudne.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama