Jeszcze nigdy w historii polskiej gospodarki krajowe firmy nie dysponowały tak dużą pulą wolnych środków jak teraz. Jest to w tej chwili ponad 183 mld zł. Zdecydowana większość tych pieniędzy gromadzona jest w bezpiecznych produktach finansowych, przede wszystkim na lokatach bankowych i oprocentowanych kontach oszczędnościowych. Z relacji towarzystw funduszy inwestycyjnych wynika, że sporo firmowych środków trafia także do funduszy pieniężnych i gotówkowych, z których można wycofywać kapitał bez konieczności utraty odsetek lub ponoszenia karnych opłat.
W ostatnich dniach pojawiła się jednak ciekawa alternatywa inwestycyjna dla wymienionych produktów finansowych. Oprocentowanie obligacji skarbowych oferowanych w marcu przez Ministerstwo Finansów jest na tyle atrakcyjne, że spokojnie zapewnią firmowym pieniądzom nie tylko ochronę przed inflacją, ale i całkiem atrakcyjny zysk. Inflacja w styczniu rok do roku wyniosła 4,1 proc. Tymczasem oprocentowanie papierów dwuletnich w skali roku to 4,75 proc. i jest stałe w obydwu latach, a odsetki są kapitalizowane.
Oprocentowanie papierów trzyletnich w pierwszym roku wynosi 5,01 proc. Obligacje czteroletnie dadzą zarobić w pierwszym roku 5,55 proc. W kolejnych latach oprocentowanie będzie indeksowane o procent wynikający ze zmiany stopy inflacji. W marcowej ofercie MF są także papiery dziesięcioletnie (6,5 proc. zysku w pierwszym roku), które jednak ze względu na odległy termin wykupu mogą być polecane tylko bardzo dużym i stabilnym firmom.
Wydaje się, że dla małych firm szczególnie atrakcyjna jest oferta papierów dwuletnich. Według danych Tax Care w 2011 r. średnie oprocentowanie rocznego depozytu mikrofirmy wyniosło 3,92 proc., i było niższe niż w przypadku klientów detalicznych, którzy mogli liczyć na średnio 4,65 proc. Obecnie, według portalu Comperia.pl, oprocentowanie depozytów dla klientów detalicznych poszło w dół (do 4,26 proc.), więc małe firmy otrzymują od banków zapewne jeszcze gorsze propozycje niż w ubiegłym roku. Poza tym oprocentowanie będzie spadać, bo banki wycofały już z oferty lokaty z kapitalizacją jednodniową, która pozwalała unikać podatku od zysków kapitałowych.
Oprocentowanie dwulatek jest też całkiem atrakcyjne w porównaniu ze stopami zwrotu osiąganymi przez fundusze pieniężne i gotówkowe. W ciągu ostatnich 12 miesięcy tego rodzaju krajowy fundusz przyniósł średnio 4,9 proc. zysku, ale w perspektywie trzech lat już tylko 4,6 proc. średniorocznie.
Wszystkie wymienione rodzaje obligacji można nabywać w oddziałach PKO BP, telefonicznie, a nawet przez internet, za pośrednictwem stron www.inteligo.pl oraz www.zakup.obligacjeskarbowe.pl.