W tej chwili w Polsce, według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, jest 16 973 pediatrów. W zawodzie pracuje 14 690. Jest ich zbyt mało, mimo że z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Dlatego coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której oddział w szpitalu zostaje zamknięty, po tym jak odchodzi z niego na emeryturę jeden z pracujących lekarzy specjalistów. Według szacunków ekspertów branży medycznej obecnie brakować może nawet 3 tys. specjalistów. Przedstawiciele placówek medycznych przyznają, że mają coraz większe problemy z ich zatrudnianiem. – Brakuje lekarzy pediatrów, także w naszym szpitalu. Obecnie poszukujemy specjalistów z tej dziedziny do pracy. Oferujemy zatrudnienie na etat lub na kontrakt oraz atrakcyjne warunki wynagrodzenia, które są do uzgodnienia z dyrekcją szpitala – słyszymy w kadrach szpitala powiatowego w Iławie. Placówka zobowiązuje się też zapewnić mieszkanie służbowe w pobliżu szpitala oraz pomoc przy przeprowadzce.

Dwóch pediatrów do pracy na oddziale dziecięcym w szpitalu poszukuje także SPZOZ w Mogilnie. Placówka również oferuje do wyboru zatrudnienie w ramach umowy o pracę lub na kontrakt. Deklaruje, że zapewnia atrakcyjne warunki wynagrodzenia. Jak tłumaczą przedstawiciele placówek, to obecnie najlepszy sposób na przyciągnięcie specjalistów do pracy. Zdają sobie jednak sprawę, że od kilku już lat to oni, a nie placówki medyczne, dyktują warunki pracy. Propozycji zatrudnienia dla pediatrów jest dużo więcej. By się o tym przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „Praca dla pediatry”.

– Jest szansa, że za kilka lat sytuacja się unormuje. Przybywa bowiem młodych lekarzy, którzy chcą kończyć specjalizację w dziedzinie pediatrii – mówi prof. dr hab. Alicja Chybicka. Wynagrodzenie zależy od indywidualnych negocjacji z dyrektorem placówki. Dla przykładu w jednym z większych szpitali pediatrycznych w Polsce lekarz specjalista z czterema dyżurami w miesiącu może liczyć na zarobki około 6 tys. zł netto.

Obecnie uzyskanie specjalizacji pediatrycznej wymaga 6 lat kształcenia. Ma się to jednak zmienić.

– Okres nauki zostanie skrócony do 5 lat. W pierwszych trzech lekarz będzie robił specjalizację podstawową w dziedzinie pediatrii, a w dwóch kolejnych dodatkową w onkologii czy hematologii – wyjaśnia prof. dr hab. Alicja Chybicka.

Pediatra:

Liczba specjalistów

  • Wszyscy: 7769
  • Wykonujący zawód: 6646

Liczba specjalistów I stopnia

  • Wszyscy: 9204
  • Wykonujący zawód: 8044

Razem

  • Wszyscy: 16 973
  • Wykonujący zawód: 14 690