Po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX wzrósł o 0,77 proc. i wyniósł 7.347,95 pkt. Po otwarciu francuski indeks CAC 40 wzrósł o 0,85 proc. i wyniósł 3.530,79 pkt. Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań wzrósł o 0,60 proc. i wyniósł 5.821,22 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji wzrósł o 0,48 proc. i wyniósł 17.920,98 pkt.

Indeks WIG 20 na otwarciu notowań wzrósł o 0,65 proc. i wyniósł 2421,54 pkt. Indeks WIG wzrósł o 0,51 proc. do poziomu 44832,22 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,37 proc. i wyniósł 9.423,30 pkt. Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,3 proc. i wyniósł 1.991,17 pkt.

Zdaniem Romana Przasnyskiego, analityka Open Finance, przed południem w Europie dominować będzie optymizm związany z porozumieniem wierzycieli w sprawie pomocy dla Grecji. „Szczegóły tych rozwiązań nie są znane, choć wydaje się, że nie obejdzie się bez kolejnego darowania części długu. A to oznaczać będzie kolejne trudne negocjacje. Na razie jednak pożar został ugaszony. Europejscy inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą i prawdopodobnie po poniedziałkowym pogorszeniu nastrojów nie będzie dziś już śladu” – komentuje analityk.

Przasnyski zwraca również uwagę na dobre perspektywy dla indeksu warszawskich blue chipów. „Dwudniowa korekta, z jaką mieliśmy do czynienia pod koniec poprzedniego tygodnia, okazała się niegroźnym epizodem. Już wczoraj w ciągu dnia indeks znalazł się zaledwie kilka punktów poniżej szczytu z połowy września. Jego przełamanie nie powinno więc stanowić problemu i dałoby bykom dodatkowe argumenty” – twierdzi Przasnyski.

INDEKSY W AZJI - 27.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)781,602,100,27%
NIKKEI 2259423,3034,360,37%
HANG SENG21844,03-17,78-0,08%
SHANGHAI SE COMPOSITE1991,16-26,30-1,3%
SHENZHEN SE COMPOSITE765,52-23,97-3,04%
TAIWAN TAIEX7430,2022,830,31%
KOSPI1925,2016,690,88%
S&P/ASX 2004456,8332,640,74%
MSCI ASIA APEX 50860,984,290,5%