W samym grudniu upadłość ogłosiło 80 firm – wynika z danych zebranych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych w sądach gospodarczych. Było to o 7,0 proc. mniej niż w listopadzie, w którym zanotowano 86 takich zdarzeń. Jednak w porównaniu z grudniem ubiegłego roku dane prezentują się słabo – w ostatnim miesiącu starego roku ogłoszono aż 27,0 proc. więcej upadłości niż rok wcześniej (wtedy odnotowano 63 upadłości).

Ostatecznie w całym minionym roku 877 firm zamknęło działalność z powodu niewypłacalności. Wysoki poziom bankructw zaobserwowano głównie w branży budowlanej oraz wśród podmiotów zajmujących się kulturą, rozrywką i rekreacją.

Spółki handlowe i jednoosobowe

Grudzień za sprawą mniejszej ilości dni roboczych niż zwykle okazał się nieco łagodniejszy pod względem upadłości niż w latach ubiegłych. Upadłość ogłosiło 55 przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego. Oznacza to spadek bankructw w stosunku do ubiegłego miesiąca, kiedy to upadło ich 66, ale wzrost w stosunku do grudnia ub.r. o 10 proc.

Reklama

W sektorze spółek jednoosobowych (indywidualna działalność gospodarcza) ze względu na niewypłacalność działalność zakończyło 25 osób. Było to o 25 proc. więcej niż w listopadzie, w którym upadło 20 takich firm oraz o 92 proc. więcej niż w grudniu 2011 r., kiedy to upadło ich 13.

Prognozy na 2013 rok

Według prognoz KUKE w całym 2013 roku liczba upadłości przekroczy 1300 (wyniesie ok. 1313) i wzrośnie o 49,7 proc. w porównaniu z 2012 rokiem. Na początku roku utrzyma się silna tendencja wzrostowa upadłości firm. Przedsiębiorstwa bedą musiały radzić sobie w warunkach słabnącego popytu wewnętrznego spowodowanego wzrostem bezrobocia oraz niską dynamiką płac. Stopniową poprawę sytuacji przewiduje się w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku.

„Wkroczenie Rady Polityki Pieniężnej na ścieżkę obniżania stóp procentowych stanowi pozytywny impuls, który gospodarka zacznie odczuwać na wiosnę bieżącego roku. Zewnętrznym czynnikiem powodującym wzrost ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej będą problemy gospodarcze strefy euro, w tym naszych głównych partnerów handlowych w szczególności Niemiec, będących głównym odbiorcą polskiego eksportu” – pisze KUKE.

ikona lupy />
Natężenie upadłości spółek prawa handlowego w 2012 i 2011 roku, źródło: KUKE / Media