Amerykański bank podpisał z ministerstwem gospodarki i rosyjskim funduszem bezpośrednich inwestycji (Russian Direct Investment Fund) trzyletnie porozumienie, na podstawie którego ma doradzać w takich kwestiach, jak informowanie o decyzjach rządu oraz organizować spotkania z inwestorami – powiedział Siergiej Arsieniew, dyrektor zarządzający ds. bankowości inwestycyjnej Goldman Sachs w Moskwie.

„Inwestorzy, z którymi zwykle rozmawia Rosja, są zasadniczo nastawieni na rynki wschodzące i dlatego trudniej jest dotrzeć do szerszego grona inwestorów, w tym przedsiebiorców ukierunkowanych globalnie” – wyjaśnia 41-letni Arsieniew, który w amerykańskim banku odpowiada za relacje z Kremlem – „Sądzimy, że wyceny w Rosji są nadal bardzo atrakcyjne, dlatego istnieje tu dużo interesujących możliwości dla inwestorów zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej”.

Prezydent Władimir Putin polecił w zeszłym roku rządowi podjąć działania na rzecz poprawy pozycji Rosji w organizowanym przez Bank Światowy rankingu Doing Business. Ma ona – zażądał gospodarz Kremla – znaleźć się na 20 miejscu do roku 2018. Podczas zeszłorocznej edycji Doing Business Rosja wspięła się o osiem pozycji, na zaledwie 112. miejsce. (Polska awansowała o siedem szczebli z 62. pozycji na miejsce 55.). Chociaż poprawa jest większa niż w przypadku pozostałych rywali z rynków wschodzących, takich jak Indie i Brazylia, Rosja nadal zajmuje najgorsze lokaty wśród wielkich gospodarek pod względem upowszechnienia korupcji – stwierdziła w grudniu międzynarodowa organizacja Transparenty International w swym dorocznym raporcie Corruption Perceptions Index.

„Nie wiemy, jak trafić do inwestorów” – przyznał w zeszłym tygodniu reporterom wiceminister gospodarki Siergiej Bieliakow.

Reklama

Największy na świecie eksporter nośników energii zamierza w tym roku uzyskać rekordową kwotę 10 mld dolarów ze sprzedaży aktywów. Goldman Sachs jest jednym z 23. zagranicznych i rodzimych banków wybranych przez Rosję jako doradcy przy realizacji programu prywatyzacyjnego, który jest szacowany na 1 bilion rubli (33 mld dolarów). W zeszłym roku Goldman doradzał rosyjskiemu Sbierbankowi, największemu kredytodawcy w kraju, przy sprzedaży akcji na kwotę 5,2 mld dolarów.

Porozumienie z Kremlem “jest podobne do umowy w sprawie usług corporate broking, które posiada każda spółka z brytyjskiego indeksu FT 100” – wyjaśnia Arsieniew – „Chodzi o to, aby komunikaty z rynku były klarowne i precyzyjne. Nasz praca jest ściśle ograniczona do inwestorów i sprowadza się do zapewnienia, że rząd spotyka się z właściwymi ludźmi’.

W ramach tego porozumienia bank ma także doradzać Rosji w staraniach na rzecz transformacji Moskwy w międzynarodowe centrum finansowe oraz przy przyciąganiu zagranicznego kapitału – dodał Arsieniew. Na razie Moskwa zajmuje dopiero 64. miejsce w Global Financial Centers Index, rankingu opracowanym przez londyńską firmę konsultingową Z/Yen Group.