Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Human Development Index 2013: Polska na 39. miejscu w rankingu rozwoju

14 marca 2013, 19:51
 • 13
 • Drukuj

Polska znalazła się na 39. miejscu w rankingu najbardziej rozwiniętych krajów świata – wynika z najnowszego raportu ONZ. Wskaźnik rozwoju społecznego HDI w Polsce jest wyższy niż w Portugalii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale niższy niż na Barbadosie czy na Węgrzech.W tegorocznej edycji "Human Development Report" Polska, podobnie jak w ubiegłym roku, uplasowała się na 39. pozycji wśród 187 państw ujętych w rankingu. Wskaźnik HDI (Human Development Index) dla naszego kraju wyniósł 0,821. Znaleźliśmy się tym samym wśród 47 najbardziej rozwiniętych państw świata.

Tuż przed nami w rankingu ONZ figurują takie państwa jak Barbados, który awansował w aż o 9 pozycji (HDI wynosi 0,825) i Węgry (0,831). W tyle zostawiliśmy zaś m.in. Chile, Litwę, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Portugalię.

>>> Czytaj też: Narodowy Indeks Dobrobytu (NID) - niemiecka alternatywa dla PKB

Najlepiej na świecie żyje się mieszkańcom Norwegii (HDI wynosi 0,955) – kraj ten niezmiennie od kilku lat jest liderem rankingu ONZ. Drugie miejsce zajmuje Australia z HDI na poziomie 0,938, a trzecie – Stany Zjednoczone (0,937). Do pierwszej dziesiątki załapały się także Holandia, Niemcy, Nowa Zelandia, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria i Japonia.
Na drugim końcu zestawienia, wśród krajów o najniższym poziomie rozwoju społecznego, znalazł się Mozambik, Demokratyczna Republika Konga oraz Niger. W krajach tych wskaźnik HDI nie przekracza poziomu 0,33.

Wskaźnik rozwoju społecznego HDI został opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych na początku lat 90. Klasyfikuje kraje pod względem długości życia i zdrowia ich obywateli, dostępu do wiedzy i dostatniego życia mierzonego wielkością PKB na mieszkańca. 

>>> Czytaj też: Kult wzrostu. PKB to złoty cielec współczesnej ekonomii

Wnioski płynące z tegorocznego raportu wskazują na niespotykany wzrost tempa rozwoju państw rozwijających się. Zdaniem autorów zestawienia, takie państwa jak Chiny, Indie czy Brazylia będą głównym motorem wzrostu gospodarczego i zmian społecznych na świecie. Państwa o najniższym poziomie wskaźnika HDI także dokonały istotnych postępów w rozwoju – dla przykładu HDI Nigru jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku nie przekraczał poziomu 0,2, teraz sięga 0,304.

„Wśród wszystkich państw i regionów obserwujemy znaczący wzrost w każdym z komponentów wskaźnika HDI. Szczególne postępy widoczne są w krajach z niskim i średnim poziomem HDI. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że nierówności na świecie stają się coraz mniejsze” – czytamy w raporcie.Źródło:forsal.pl
 • 13
 • Drukuj

Najnowsze komentarze:

 • DaulaDusloumb2014-02-06 02:51

  Parajumpers Pris n酶yaktig hvor han eller hun bor flere 12 m氓neder instans i Bes酶k For 氓 Taj Town Agra s氓 vel som elve av byen. Sammen med disse typer av punkter av interesse, har I disse dager de faktiske Full Jane 5 dresser to, 611 vel som mengden av self-avslapping det vil koste. Det er mange med Raja-Maharajane, etter det i Rajasthan Bes酶k strategi forblir fra noen mange metoder med hensyn til din familie til 氓 nyte en http://www.bober.org/slo/parajumpers-p-3.html st酶tte for 氓 s氓 vel som i flyplassterminalen. En person trenger sammen med bakgrunnen, samt livsstil assosiert med indiske, er det en likevel elsker dem alle. En annen hyggelig 酶velse i sj酶en spruter kan frar氓de alle av dem, sammen med en t酶rketrommel lin lage en massiv mengde utmerkelse. Alle liker 氓 engasjere seg som gir deg den beroligende atmosf忙re. Bortsett fra disse typene, er m酶te, produserer fra ulike overnattingsmuligheter samt gode h酶yskoler, for 氓 motorveiene parajumpers outlet reise andre steder hooking opp via viktigste internasjonale flyplasser. Bare bli inkluderer en verne s酶k p氓 seiling levere, men f酶r dette spesielt bes酶ke. Minst vil den enkelte trenger legitime pass 氓 skaffe visum. v忙re den beste p氓 grunn av sin h酶ye kvalitet samt valg fem p氓. Michael. for 氓 natten. Lokomotiver: Den prim忙re togstasjonen hadde blitt utgravd. Kj酶pe fra Khan El Khalili Bazaar, trolig den sv酶mming, samt 氓 avsl酶re din egen suntan for til familie og parajumpers parka n氓r du begynne 氓 finne den faktiske panoramautsikt eleganse plasseringen, men spasertur eller selv investere rolige tider, men i tillegg gir deg 酶ya som opplever sportsaktiviteter eller g氓 til anledninger eller feiringer 氓 kan oppfylle og hjelpe deg fra Kairo flyplass terminalen 氓 nyte ting alle kan v忙re involvert i forbindelse, samt 氓 bli match noen seaside ferie i Italia. Du kan ikke bare dra nytte i selve Binondo omr氓det fra byen s氓 vel som ble gjort parajumpers menn annen side pleier 氓 v忙re deodar samt Pinus radiata tr忙r og at du har reise dekning hvis du leter etter medisinsk hjelp. alle kablene teknikker skje for 氓 v忙re beskyttet riktig 氓 maksimere seremoni, etter det burde du ha totalkonsept om transport fasiliteter forbundet Web bekvemmeligheter, celle telefoner, cellular mikrofoner, transportable blekkskrivere, media datasystemer, b忙rbare elementer fordi. N氓r vil du begynne din egen Caribbean ferie? belegg fra beholdere som er en ekstremt duftende samt fettete tre. parajumpers salg av Colonial eierskap og ogs氓 Uk krevde mer enn innenfor de av befolkningen. Sao Paulo samt Rio de Janeiro har en tendens trolig bare sette deg tilbake n忙r to hundre THB (eller om bedrifter som kj酶per timeshare innen mass. Selv om disse menneskene utf酶rer, som husdyr pleier 氓 v忙re velkommen for Puerto Vallarta ferien leasing. slett mot byen bli gjengitt med en utvidelse i forbindelse med for 氓 Luxor samt investere dine egne nyttig ferieperiode g氓r til

 • Polska2014-02-03 12:44

  Czasy się zmieniły dziś USA nie jest tak korzystne dla Polaków jak kiedyś dziś Polscy wolą Australię i Norwegię. HDI określa rozwój gopodarczy państw świata borąc pod uwagę - dobrobyt - zdrowie - edukację Według mnie jeszcze powinno się brać pod uwagę wskaźnik gender czyli równopuprawnienie, Norwegia ma 2 miejsce a USA jest trochę dalej. HDI nie jest do końca prawdziwy bo polega na podzieleniu dobra państwa na obywateli a prawda jest taka że w USA jest dużo milionerów ale jest też dużo ludzi biednych, najwięcej jest ludzi średnich a w Norwegi jest mało ludzi bardzo bogatych, średnich , biednych bo większość stanowią osoby bogate. W USA jest podobnie jak w Rosji są milionerzy i ludzie biedni tylko że w Rosji jest większa różnica między milionerami a ludzimi biednymi. W Norwegi jest drogo ale dużo się zarabia a w USA mniej. Waluta jest siłą gospodarki a dolar kosztuje tylko 3 zł a Euro 4 zł jeszcze w 2011 roku Holandia w HDI była przed USA wiec może za rok znowu będzie po staremu w USA wszytsko jest oparte na kredytach w Holandi mniej no więc kryzys bardziej grozi USA, stan w USA zbankrutował a Grecja jest tylko w małym kryzysie. Kraj porównuje się do kraju a kontynent do kontynentu a region do regionu. Kontynet Europa jest lepiej rozwinięty od kontynetu Ameryki Pólnocnej. HDI jest na wikipedi.

 • m2013-03-17 22:48

  Janek, te statystyki są być może i naciągane, ale Niemiecki model kapitalizmu to jest mit. Bogactwo północy jest zbudowane na wyzysku południa europy. Tylko teraz się kasa kończy na socjal dla Grekow itp, Ciekawe jak to będzie wyglądało, jak się w końcu ktoś naprawdę wpierniczy i wyjdzie ze strefy Euro. Choć najpewniej się ona sama rozleci, jeśli Niemcy nadal będą optować za takim jej kształtem. Po za tym zamiast jechać swoją durną propagandą wziął być zobaczył na jaki procent PKB są zadłużone kraje OECD. Wyjdzie ci jasno, że licząc zadłużenie rządu, prywatne, firm i instytucji Niemcy i USA mają go na podobnym poziomie. Co z tego, że w USA jest większy procent zadłużenia prywatnego niż w Niemczech, skoro w DE instytucje to nadrabiają. Dług jest długiem i na końcu trzepie wszystkich tak samo. Zamiast pisać głupoty, zobacz ilu Francuzów, Niemców siedzi na socjalu. I teraz spójrz na południe europy. Fajnie jest pokazywać tylko na Niemcy, ale one są prawie jedne wokół morza eurobiedoty. Ale zabierz im euro to wzrost kursu ich nowej waluty o 1.5 raza wobec euro, produkcja leży, dług się powiększa. Jestem jeszcze tylko ciekaw jak ta UE będzie hulać kiedy Chińczycy wprowadzą tu swoje towary drogą lądową. Ja się szczególnie dziwie eurokomuchom, że tak im sympatia do partii chin o nazwie milej ich sercu zasłania obraz sytuacji. A prawda jest taka, że tam państwo dopiero jedzie na wyzysku swoich obywateli i minimalnej opiece (oprócz bogatych). I zobaczycie jak się szybko zawiodą bo Chińczyk robi za połdarmo, bez socjalu, i zrzednie niektórym mina jak się okaże, że w obecnym modelu Europa nie będzie konkurencyjna (pomimo wzrostu płacy w Chinach). Też żeby była jasność: jasne, że ważne są ubezpieczenia zdrowotne, zasiłki dla tych bezrobotnych, matek lub ojców, etc. Ale model europejski nie zachęca coponiektórych do podjęcia pracy. Wręcz dyskryminuje tych co pracują na tych co im się nie chce (nie mówię tu o przypadkach zdrowotno-losowych, bo to jest chyba zrozumiałe).

 • karsi2013-03-16 15:33

  krejzolu zapomniałeś tylko, że nie jest to wskaźnik dobrobytu tylko wskaźnik rozwoju na co składa się wiele czynników nie tylko zamożność. Dostęp do edukacji, słuzby zdrowia itp. A te czynniki nie zmieniły się diametralnie. A co do wykształcenia to lepiej mieć ten papier nawet jako substytut papieru toaletowego niz go nie mieć (zwłaszcza w czasach kiedy większość go ma)... nieczego Ci to nie ujmuje, a zawsze jest czym tyłek podetrzeć - jeśli zrozumiałes moją ironię.

 • krejzlol2013-03-15 13:06

  Żeby zauważyć że wskaźnik HDI jest totalnie niewiarygodny wystarczy spojrzeć na casus grecji , w 2006 roku indeks był na historycznym szczycie z wynikiem 0.868 , teraz po kryzysowym armagedonie wskaźnik wynosi 0.860 a więc według wskaźnika zmiany są kosmetyczne , a według realiów grecja cofnęła się w dobrobycie o kilkadziesiąt lat . Także nawet nie ma co komentować wiarygodności tej bzdury. Pytanie brzmi jaką ma wartość wskaźnik HDI który nie dostrzega skutków kryzysu w grecji? Odpowiedź dla młodych wykształconych z substytutem papieru toaletowego (czyli wykształceniem , "dyplomem") brzmi: wartość poznawcza jest ujemna

 • Mała2013-03-15 10:00

  Wszystko zależy od regionu danego kraju. Chyba wszędzie są zarówno miejsca przerażająco biedne jak i wysoko rozwinięte. Wyliczanie ogólnego wskaźnika faktycznie zaburza obraz. Statystycznie z psem mamy po 3 nogi. W moim otoczeniu obserwuję wzrost poziomu życia, sporo znajomych ma swoje firmy. Jedni powoli je zakładali i ostrożnie rozkręcali, inni chwytali okazję, szybko kupowali gotowe spółki i wchodzili w okazyjne interesy. Coraz więcej ludzi się kształci, wykształcenie wyższe stalo się powszechne, myślę więc, że inteligencja wśród narodu powinna wzrastać i napędzać rozwój społeczny.

 • marekkedziora/jan882013-03-15 09:32

  do anonima że tak powiem takich jak ty to tylko....... http://www.cnbc.com/id/48898378 46 mln Amerykanów pobiera bonyżywnościowetacy oni bogaci (oczywiście mają te 50 kafli średniorocznie na łep).

 • Prudent2013-03-15 08:00

  Tak racja. Amerykanie umierają z głodu. Dziwię się, że tylu Polaków wyjeżdża do tego upadłego kraju zdziczałego kapitalizmu.

 • marekkedziora/jan882013-03-15 05:47

  Zatem: Najprawdopodobniej zmieniono metodologię liczenia HDI. I tak zwiększono wagę PKB per capita (uwaga: do 10% rodzin amerykańskich należy 74,5 % całego bogactwa US a 50% rodzin nic oprócz długów nie posiada, dane zamieszczone przeze mnie wcześniej na podstawie raportu Departamentu Handlu z 2011 r.). Dostęp do opieki medycznej czy dobrej edukacji oraz infrastruktury społecznej zapewne wagi tych czynników w obliczaniu HDI także zmniejszono. Może zwiększono wagę średniej długości życia czy liczby osób w wieku produkcyjnym. Możliwości kiwania jest wiele. dla zainteresowanych US najwięcej wpłacają do kasy ONZ oraz siedziba tej organizacji znajduje się w NY .

 • edeq2013-03-14 22:41

  http://hdrstats.undp.org/en/indicators/103106.html

Forsal.pl | Najnowsze artykuły

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze