Impulsem do wzrostu cen papierów skarbowych była we wtorek publikacja wskaźnika PMI dla Polski. Jak się bowiem okazało indeks spadł do poziomu 48 pkt w marcu wobec oczekiwanych przez analityków 48,9 pkt. Dla porównania w lutym wskaźnik wyniósł 49 pkt. Świadczyć to może o tym, że pogoda miała większy wpływ na polską gospodarkę niż wcześniej szacowano. Taki odczyt potwierdzać może oczekiwany przez rynek spadek produkcji przemysłowej w marcu (mediana prognoz wg ankiety Parkietu wynosi minus 2,5% - praktycznie wszyscy ekonomiści zakładają spadek produkcji w ujęciu rocznym) i to nawet nieco silniejszy od prognoz. Słabsze od prognoz okazały się również indeksy PMI dla gospodarek europejskich, co dodatkowo rozbudzić mogło obawy o perspektywy ożywienia europejskiej gospodarki.

W kolejnych tygodniach poza produkcją przemysłową pozytywnie na rynek stopy procentowej powinny oddziaływać publikacje danych nt. inflacji w marcu. Zarówno podstawowy wskaźnik CPI jak i CPI z wyłączeniem cen energii i paliw powinny ukształtować się znacznie poniżej dolnego ograniczenia celu inflacyjnego NBP (rynek spodziewa się odpowiednio: 1,1% r/r i 1,0% r/r). Takie dane wyraźnie zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych o 25 pb, którą rynek praktycznie już wycenił. W perspektywie końca 2013 r. notowania na rynku stopy procentowej uwzględniają dużą część kolejnej obniżki stóp, która naszym zdaniem jest już wątpliwa.

Poza publikacją słabszych indeksów PMI w Europie jednocześnie widać było spadek premii za ryzyko kredytowe (wcześniej wywołane możliwą niewypłacalnością Cypru). Lekką poprawę nastrojów widać było m.in. po spadkach rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji skarbowych. Mógł to być kolejny czynnik, wzmacniający tym razem głównie polskie obligacje o dłuższych terminach wykupu. Tym właśnie tłumaczyć można było silniejszą reakcję na dłuższym końcu krzywej. Trudno w tej chwili jeszcze mówić o trwałej pozytywnej zmianie na rynku, niemniej krótkookresowo możliwy jest spadek notowań polskich kontraktów CDS w ślad za rynkami bazowymi.

W kraju premier rządu Donald Tusk zapowiedział, że w maju przedstawiona zostanie koncepcja zmian w zakresie OFE. Aktualnie nieoficjalnie mówi się o rozwiązaniu polegającym na tym, aby środki przyszłych emerytów, którym pozostało mniej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego przenieść do ZUS.

Reklama

W środę najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja raportu ADP w Stanach Zjednoczonych, zapowiadająca piątkowe non-farm payrolls. Na krajowym rynku kluczowe wydaje się posiedzenie RPP, jednak odbędzie się ono dopiero w przyszłym tygodniu.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.