W poprzednim badaniu - przed dwoma tygodniami - wzrostów spodziewało się 31,3 proc. ankietowanych, podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII), które prowadzi badanie.

Dominacji trendu spadkowego spodziewa się 50,7 proc. inwestorów, którzy wzięli udział w ankiecie. Przed dwoma tygodniami było to 41,0 proc. ankietowanych. W badaniu bierze udział ponad 350 inwestorów.

"W ostatnim tygodniu kwietnia wskazywaliśmy, iż poziom pesymistów, najwyższy od sierpnia 2012 roku, wskazuje możliwe odbicie. W tym samym czasie indeksy zagraniczne – niemiecki DAX i amerykański S&P500, wzbijają się na nowe historyczne rekordy, pokonując kolejne psychologiczne bariery. Wzrostom kursów akcji sprzyjały lepsze od prognoz dane makroekonomiczne oraz dalsza luźna polityka monetarna banków centralnych (w tym dalsze obniżki, m.in. EBC). Na tym tle warszawski parkiet wciąż jest relatywnie słaby, choć selektywne inwestycje mogły przynieść bardzo wysokie stopy zwrotu – wiele spółek jest bowiem na historycznych maksimach" - podano w komentarzu.

"Jednak problemy branży budowlanej, niepewność związana z likwidacją lub zmianami w OFE oraz brak ożywienia gospodarczego powodują, że cały rynek jest w pewnym marazmie. Z drugiej strony mamy często lepsze od prognoz wyniki spółek za I kwartał 2013 roku oraz kolejną obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej do historycznie najniższego poziomu 3 proc. Zarówno ta, jak i poprzednie decyzje NBP spowodowały hossę na rynku polskiego długu, gdzie rentowności obligacji zbliżają się już do 3 proc. Takie poziomy stóp zwrotu, podobnie jak lokat bankowych, powinny skłaniać firmy do inwestycji a inwestorów do skłaniania się ku bardziej ryzykownym aktywom. Być może skorzysta na tym w przyszłych miesiącach polski rynek akcji" - czytamy także.

Reklama

>>> Czytaj również: Belka: To nie jest początek nowego cyklu