statystyki

BOŚ: Program 'Samospłacający się dom' może stworzyć rynek na 60 mld zł

6 czerwca 2013, 14:57 | Aktualizacja: 06.06.2013, 16:02
Źródło:ISBnews

Wybudować dom i produkować energię na sprzedaż? Zdaniem prezesa BOŚ to możliwe. Proponowany program "Samospłacający się dom" zakłada uzyskiwanie dochodów ze sprzedaży energii z instalacji solarnych.

Reklama

Reklama

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) z Konfederacją Pracodawców RP chcą, aby od początku przyszłego roku ruszył program "Samospłacający się dom". Taki program zapewniłby rynek zamówień na 60 mld zł i 50 tys. miejsc pracy w ciągu pięcioletniego okresu jego trwania, zapowiedział prezes BOŚ Mariusz Klimczak.

"Inicjatorzy programu stawiają sobie za cel budowę 100 tys. nowych domów z instalacją fotowoltaniczną na terenie całej Polski w ciągu 5 lat. Budowa domów zapewni rynek zamówień o wartości 60 mld zł, skutkując podwyższeniem tempa wzrostu PKB o ok. 1 pkt proc. rocznie. Rodziny, które się zdecydują na uczestnictwo będą mogły wziąć preferencyjny kredyt w ramach programu i później uzyskiwać dodatkowe środki finansowe ze sprzedaży nadwyżek energii produkowanej przez instalacje solarne " - powiedział Klimczak podczas konferencji prasowej.

"Program pozwoli utworzyć ponad 50 tys. nowych miejsc pracy, w tym ok. 15 tys. w budownictwie" - wskazał Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Obaj podkreślili, że w jego rezultacie korzyści dla finansów publicznych - budżetu państwa i samorządów lokalnych - w postaci dodatkowych dochodów podatkowych oraz mniejszych wydatków z tytułu świadczeń dla bezrobotnych wyniosą ok. 4 mld zł.

Pomysłodawcy zaznaczyli jednak, że potrzebna do wprowadzenia programu w życie jest ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE). Prezes BOŚ liczy, że dojdzie do tego w tym roku, co pozwoli na rozpoczęcie programu na początku przyszłego roku i oferowanie przez instytucję preferencyjnych kredytów w ramach programu.

"Trwają rozmowy z innymi bankami o finansowaniu kredytów na ten program" - dodał Klimczak. 

Reklama

Reklama

  • maks4pl(2013-06-06 17:52) Odpowiedz 00

    Dom 92 m2 za 560 tys PLN??? To chyba jakiś żart. Widać, że BOŚ się napracował nad nowym mechanizmem zarabiania pieniędzy. Poza tym, że wartość tego domu jest znacznie przeszacowana, to kto będzie miał w tym kraju zdolność kredytową na ponad pół miliona zł? A jak już będzie ją miał, to dom 92 m2 zbuduje bez wsparcia kredytowego.

  • Krzysztof(2013-06-09 08:33) Odpowiedz 00

    Ja na to patrzę inaczej. Nie jest ważne ile będzie kosztował dom bo jeżeli ma się on sam spłacac to po co komu tak wysoka zdolność kredytowa. jeżeli preferencyjność kredytu BOS polega na tym, ze w zdolność wliczy dochody ze sprzedaży energii to jest to wielka szansa dla ludzi mniej zamożnych. Ja osobiście wszedł bym w to jak w dym gdyby było na tych zasadach, a dochód mam trochę powyżej średniej krajowej 6 osobową rodzinę i chęć założenie terapeutycznej rodziny zastępczej. potrzebne mi jest tylko lokum. Mam nadzieję, ze uda się to połączyć. Dla mnie to świetna inicjatywa, a poza tym na koniec programu może powstać z wybudowanych domów niewielka "elektrownia". Pozdrawiam.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze