Zgodnie z ogłoszeniem opublikowanym przez radę nadzorczą spółki jego uczestnicy muszą się wykazać m.in. co najmniej 10-letnim doświadczeniem zawodowym, w tym związanym z zarządzaniem zespołem i projektami, zdobytym np. w funduszach typu private equity, bankach inwestycyjnych lub międzynarodowych instytucjach finansowych zajmujących się finansowaniem inwestycji rozwojowych.
Wiceprezes, o ile zostanie przez radę wybrany, dołączy do Mariusza Grendowicza, który na początku tego roku wygrał konkurs na prezesa PIR. Grendowicz to były szef BRE Banku, zasiadał też m.in. w zarządzie Banku BPH. Jak podawał wcześniej Skarb Państwa, wynagrodzenie członków zarządu PIR ma być ustalane w kontrakcie menedżerskim na poziomie rynkowym dla tego typu funduszy.
Polskie Inwestycje Rozwojowe to spółka kontrolowana przez Skarb Państwa, która we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego ma realizować projekty inwestycyjne w gospodarce. Mają to być m.in. duże przedsięwzięcia infrastrukturalne, takie jak inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu i energii, wydobycie, produkcję energii, infrastrukturę transportową, morską, portową, drogową i kolejową. Źródłem finansowania inwestycji PIR mają być przekazane spółce, a następnie BGK pakiety akcji spółek Skarbu Państwa notowanych na warszawskiej giełdzie, które będą służyły i jako źródło finansowania, i jako jego zabezpieczenie. Jak podaje BGK, każda instytucja może zostać docelowo dokapitalizowana akcjami o wartości do 10 mld zł.
Reklama