Chiśkie władze aresztują za plotki w internecie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
20 września 2013, 10:56
Plotki i niesprawdzone informacje na celowniku chińskich władz. W Chinach trwa kampania wymierzona w internautów, którzy publikują komentarze na niezwykle popularnych tam mikroblogach.

W ubiegłym tygodniu w Chinach wprowadzone nowe prawo, na mocy którego aresztować można każdego internautę, jeśli niesprawdzona przez niego informacja lub plotka została powtórzona ponad 500 razy. W chińskich realiach o to nietrudno.

Jedną z pierwszych ofiar nowego prawa stał się 16-latek z prowincji Gansu, który na własnym mikroblogu skomentował śmierć właściciela lokalnego klubu karaoke. Komentarz przeczył policyjnej wersji wydarzeń i nastolatek trafił za kraty.

Zgodnie z nowymi przepisami, za rozsiewanie plotek można trafić w Chinach do więzienia aż na trzy lata. Wystarczy nawet, że strona z informacją uznaną przez władze za fałszywą zostanie wyświetlona 5000 razy. 

>>> Czytaj więcej: Chińskie władze aresztują dziennikarzy i blogerów

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj