Dziennik Gazeta Prawna

  • Pendolino, Ryanair czy Polski Bus? Kto najszybciej dowiezie nas do Wrocławia i Gdańska

Pendolino, Ryanair, Polski Bus, a może samochód? W 2014 zacznie się bezprecedensowy wyścig na trasach z Warszawy do Gdańska i Wrocławia. Wynik zależy od oferty przewoźników i tempa modernizacji infrastruktury. Czytaj całość >>>

  • Pieniądze z UE płyną, a zagrożenie ubóstwem nie maleje
Reklama

Od 2008 r. do Polski zaczęły płynąć pieniądze z unijnego budżetu. Nie towarzyszył temu jednak spadek indeksów takich jak np. wskaźnik zagrożenia skrajnym ubóstwem. Czytaj całość >>>

  • Bruksela vs. Moskwa: kto wygra bitwę o Ukrainę?

Umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu między Ukrainą a UE (DCFTA) zostanie podpisana pod koniec listopada w Wilnie – powiedział wczoraj w Brukseli Aleksander Kwaśniewski, stojący na czele specjalnej misji Parlamentu Europejskiego. Czytaj całość >>>

Rzeczpospolita

  • Atom: czy skończy się na małych reaktorach

Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. PGE, najbardziej obciążona odpowiedzialnością za budowę polskiej elektrowni jądrowej, sygnalizuje, że będzie realizować te projekty, które będą dla niej opłacalne. Rozbicie projekty na mniejsze moduły pozwoliłoby ograniczyć ryzyko inwestycji.

  • RPO i karta dużych rodzin

Karta dużych rodzin, popierana przez prezydenta może jednak nie wejść w życie w przyszłym roku. Zastrzeżenia ma rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz – niektóre gminy mogą dyskryminować mniejsze rodziny.

  • Lubimy egzotyczne wakacje

Wycieczki do egzotycznych krajów sprzedają się coraz lepiej – w niektórych biurach stanowią one już jedną trzecią oferty. Rekord popularności w tym sezonie maja pobić Zjednoczone Emiraty Arabskie (tydzień pobytu kosztuje od 3,3 tys. zł).

Puls Biznesu

  • Noblista radzi, w co inwestować

Puls Biznesu zebrał prognozy i zalecenia, które w ostatnim czasie sformułował jeden z tegorocznych noblistów w dziedzinie ekonomii – Robert Shiller. Zdaniem ekonomisty, na amerykańskim rynku nieruchomości już pęcznieje nowa bańka, ceny rosną w tempie sięgającym 12 proc. rocznie. Shiller uważa, że nieruchomości są dość kiepską inwestycją – wymagają wydatków na modernizację i konserwację, tracą wartość, a ich styl wychodzi z mody. Z jego wyliczeń wynika również, że rynek akcji w USA jest dziś wyceniany najwyżej od stycznia 2008 roku, jednak giełdzie na razie nie grozi przegrzanie. Shiller twierdzi, że w swoim portfelu inwestycyjnym wciąż należy uwzględniać akcje.

  • Fiskus broni swojej przewagi nad firmami

Ministerstwo Finansów nie godzi się na utratę silnej pozycji roszczeń podatkowych w postępowaniu upadłościowym. Tymczasem resort sprawiedliwości trzyma stronę biznesu – pisze Puls Biznesu. Oba resorty spierają się o jedną najważniejszych zmian w Prawie restrukturyzacyjnym, którą ma być zrównanie wierzytelności przedsiębiorców z należnościami skarbu państwa, obecnie faworyzowanymi przy zaspokajaniu z majątku zbankrutowanych firm – czytamy w gazecie.

  • Dokręcanie śruby firmom bukmacherskim

PZPN strzela gola bukmacherom. Związek chce zakazać popularnych w Internecie zakładów "na żywo" - donosi Puls Biznesu. To woda na młyn dla firm spoza Polski - ostrzega branża. Minister sportu Joanna Mucha w nowelizacji ustawy o sporcie proponuje wprowadzenie sankcji karnych za ustawianie wydarzeń podczas zawodów sportowych. Chodzi tu na przykład o liczbę rzutów karnych, rożnych, wolnych, żółtych czy czerwonych kartek itp. Dziś 8 latami więzienia karane jest tylko ustawianie wyniku meczu. Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

  • Unia dołoży nam rurociągów

Gazowe połączeni z Czechami, Danią, Litwa i Słowacja, rozbudowa wyjść z Jamału i przedłużenie ukraińskiego ropociągu Odessa-Brody to część inwestycji w polską energetykę. Do końca tej dekady Komisja Europejska chce przyspieszyć tworzenie paneuropejskiej sieci gazociągów, ropociągów i sieci przesyłu energii elektrycznej. Zapowiadali to już na początku dekady przywódcy UE, deklarując, że do 2015 roku nie będzie w UE „wysp energetycznych”. Ale skończyło się na deklaracjach. W czasie kryzysu brakuje pieniędzy i dlatego w latach 2014-20 Bruksela postanowiła wspierać głównie te inwestycje energetyczne, które będą służyć co najmniej dwóm państwom UE, przyczyniając się do budowy lub rozbudowy międzynarodowych sieci energetycznych, a także integracji państw UE i zwiększeniu konkurencyjności.

  • Weto dla Macedonii

Macedonia oczekuje, że w tych dniach Komisja Europejska zarekomenduje po raz piąty z rzędu rozpoczęcie z nią negocjacji akcesyjnych – przypomina publicysta „GW”. Ale spodziewa się też, że Grecja znów postawi weto i na skutek wymogu unijnej jednomyślności rekomendacja zostanie na papierze. Ateny wciąż utrzymują, że nazwa Macedonia jest nie do zaakceptowania, ponieważ zakłada jakby roszczenia terytorialne pod adresem greckiej Macedonii. Trzecia część historycznej Macedonii leży dziś jeszcze w granicach Bułgarii, Bułgaria wprawdzie nie ma nic przeciwko nazwie Macedonia, ale chciałaby, żeby Macedończycy przyznali, że tak naprawdę są Bułgarami (oba języki są niemal identyczne).

  • Chemiczny guzik zatrzymuje Alzheimera

Uczeni zablokowali mechanizm, który prowadzi do niszczenia komórek nerwowych w chorobach neurodegeneracyjnych. To może być punkt zwrotny w leczeniu choroby Alzheimera. Profesor Roger Morris z King’s Collage London komentował dla BBC: "Jestem bardzo podekscytowany. Wreszcie mamy pierwszy dowód - pochodzący od zwierząt żywych - na to, że da się opóźnić proces choroby neurodegeneracyjnej lub nawet go zatrzymać. To badanie jest przełomowe". Odkrycia dokonał zespół Brytyjczyków z uniwersytetu w Leicester. Naukowcy skupili się na naturalnych mechanizmach obrony, które są wbudowane w nasze komórki.

Bloomberg

  • W obliczu problemów finansowych Amerykanie sprzedają swoje włosy i komórki jajowe

Coraz więcej Amerykanów w tarapatach finansowych traktuje własne ciało jako źródło dodatkowego dochodu – przez internet sprzedają włosy i komórki jajowe. Czytaj więcej >>>