Marine Le Pen  fot bloomberg

Marine Le Pen fot bloomberg

źródło: Bloomberg / SERGE-HENRI

W wywiadzie dla „RZ” Marine Le Pen podkreśla, że przyczyną gospodarczych i społecznych problemów, z którymi zmaga się obecnie Francja, jest polityka prowadzona przez Unię Europejską. Zdaniem liderki Frontu Narodowego jedynym beneficjentem tej polityki są dziś Niemcy. – […] euro to projekt niemiecki, a nie europejski. Został ustanowiony przez Niemcy dla Niemiec. Ta waluta absolutnie nie jest dostosowana do gospodarki francuskiej" - podkreśla.

>>> Czytaj też: Apartheid we Francji. Kraj musi rozwiązać problem „slumsów”

Marine Le Pen podkreśla, że po dojściu do władzy w 2017 roku będzie dążyła do wyjścia Francji z UE i odzyskania suwerenności tego kraju na czterech płaszczyznach – terytorialnej, monetarnej, ekonomicznej oraz prawnej. Le Pen zapowiada m.in. wprowadzenie nowej francuskiej waluty, która mogłaby „doskonale współżyć z euro jako walutą wspólną”, jak również odzyskanie kontroli nad polityką imigracyjną.

Le Pen podkreśla, ze Francja jest obecnie biednym krajem z 9 mln ludzi żyjących w ubóstwie. Szefowa Frontu Narodowego nie widzi możliwości, aby dale uczestniczyć w liberalnej polityce imigracyjnej prowadzonej przez UE. Zdaniem Le Pen alternatywą dla UE w obecnym kształcie jest tzw. Europa narodów, która zostanie zbudowana „na zgliszczach Unii”.

>>> Czytaj też: Francuska gospodarka nad przepaścią?

Rosja odzyskuje należne jej miejsce

W wywiadzie dla „RZ” Le Pen odnosi się również do konfliktu w Donbasie i zajęcia Krymu przez Rosję. – Jestem przede wszystkim zwolenniczką świata wielobiegunowego. Dlatego dobrze, że Rosja odzyskuje swoje miejsce w koncercie narodów jako wielka potęga, którą zresztą jest – podkreśla.

Zdaniem Le Pen aneksja Krymu była działaniem całkowicie uzasadnionym, gdyż od zawsze był on terytorium rosyjskim - „historycznie, kulturowo i językowo”. Jednocześnie Le Pen nie obawia się o to, że Władimir Putin mógłby dążyć do eskalacji konfliktu z rozpoczęcia otwartej wojny z Ukrainą.

>>> Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"