Wyższe prognozy produkcji kukurydzy

Jednym z niewielu towarów, które zakończyły wczorajszą sesję na minusie, była kukurydza. W ostatnich dniach jej ceny zachowują się zresztą relatywnie słabo w porównaniu do innych popularnych wśród inwestorów zbóż (soja, pszenica).

Jedną z przyczyn wczorajszego pesymizmu na rynku kukurydzy był raport opublikowany przez Międzynarodową Radę Zbożową (International Grains Council, IGC). W swojej comiesięcznej publikacji IGC podwyższyło bowiem prognozę globalnej produkcji kukurydzy w sezonie 2015/2016. Według tej instytucji, wyniesie ona 951 mln ton – to o 10 mln ton więcej od poprzedniej prognozy. Wciąż jest to jednak mniej niż 994 mln ton we wcześniejszym sezonie.

Za wzrost prognozy produkcji kukurydzy na świecie odpowiadają przede wszystkim rewizje w górę oczekiwań dotyczących produkcji tego zboża w niektórych krajach – IGC podniosła prognozy dla m.in. Chin (z 216 do 219 mln ton), Serbii (z 5,2 mln do 7,2 mln ton) oraz Meksyku (z 21,4 mln do 23 mln ton).

Jednocześnie jednak IGC oszacowała, że konsumpcja kukurydzy w przyszłym sezonie znajdzie się na poziomie 969 mln ton, a więc większym niż produkcja. Doprowadzi to do zmniejszenia globalnych zapasów kukurydzy – IGC obniżyła ich prognozę na koniec przyszłego sezonu do poziomu 181 mln ton, podczas gdy na koniec tego sezonu prawdopodobnie wyniosą one 198 mln ton.

Raport IGC trudno uznać za szczególnie sprzyjający sprzedającym, jednak tak czy inaczej podkreśla on dużą podaż kukurydzy na globalnym rynku. To zaś sprawia, że perspektywy dla cen kukurydzy pozostają raczej zniżkowe. Za najbliższy techniczny poziom wsparcia można uznać rejon 366-369 USD za 100 buszli, który w ostatnich miesiącach już kilkakrotnie powstrzymał stronę podażową.

Stabilna cena pszenicy

W raporcie IGC podane zostały także prognozy dla globalnego rynku pszenicy. Według tej instytucji, produkcja pszenicy na świecie wyniesie 704 mln ton. Jest to korekta w dół o 4 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy, a wynika ona z obniżonych oczekiwań dotyczących produkcji pszenicy w Chinach, Indiach i Argentynie. Jest to także mniejsza liczba niż dla wcześniejszego sezonu (721 mln ton).

Podobnie jak w przypadku kukurydzy, konsumpcja pszenicy została oszacowana na wyższym poziomie niż jej produkcja (711 mln ton). IGC oczekuje także spadku poziomu zapasów z 199 mln ton do 194 mln ton.

Wczorajsza publikacja nie zmieniła wiele na rynku pszenicy. Notowania tego zboża delikatnie spadły i poruszają się wciąż w okolicach 500 USD za 100 buszli. O wyraźne wzrosty będzie trudno ze względu na dużą podaż pszenicy na globalnym rynku, a także siłę amerykańskiego dolara, która zmniejsza atrakcyjność zbóż z USA w porównaniu do ich konkurencji.